Denník N

Šialený trip v Kongu a osobný test z rasizmu. Prečo dnes čítať Srdce temnoty

Joseph Conrad (1857 – 1924)
Joseph Conrad (1857 – 1924)

Prenikavý román Josepha Conrada vyšiel prvýkrát knižne v slovenčine.

Keď je niekde tma, chcete tam rozsvietiť. Ak sa však budete správať neohrabane, môže vzniknúť ničivý požiar. Nakoniec neprinesiete žiadne svetlo a ostane vám čierna duša.

Takto by sa dal – vo forme statusu – zhrnúť obsah románu Srdce temnoty (Heart of Darkness, 1899) od Josepha Conrada. Menej abstraktne by sumár mohol znieť, že ide o literárny záznam dobrodružnej cesty parníkom po rieke Kongo na konci 19. storočia. V skutočnosti však máme do činenia s provokáciou mysle k otázke, ako sa osvietený humanizmus môže správať v kontakte s kultúrou, ktorú považuje za nerozvinutú.

Dôvodov čítať Conradovu knihu aj po vyše 120 rokoch je niekoľko. Pozornosť si zaslúži už faktom prvého knižného vydania v slovenčine (BRaK 2020, predtým len časopisecky v roku 1960). Druhým sú Conradove nepopierateľné literárne kvality, nadčasovosť jeho knihy a štýl, ktorý priam fyzicky sprostredkúva dusno pobytu v africkej divočine.

Hlavným dôvodom je však ponor do koloniálnych dejín Európy a nadväzujúce skúmanie, či sa Conradovi podarilo vymaniť z ich rasistickej logiky. V súvislosti s tým sa pri čítaní vyplaví aj osobné sebaspytovanie: Ako vnímame „iné“ a ako sa k „inému“ správame my dnes?

Nasledujúc hlas mora

Ako malý chlapec listoval v atlase a hľadal biele miesta. To boli tie, ktoré ešte čakali na preskúmanie. Józef Teodor Konrad Korzeniowski sa narodil v roku 1857 neďaleko Kyjeva do poľskej rodiny. Už od detstva ho fascinovalo more a lode. V šestnástich nastúpil v Marseille prvýkrát na palubu a kariéra ho nakoniec priviedla až do britskej obchodnej flotily.

Roky strávené na moriach sa stali základom jeho druhej profesijnej dráhy. Skrátil a zjednodušil si meno a ako Joseph Conrad pretavil svoju námornú vášeň do množstva kníh. Písal ich v brilantnej angličtine, hoci tento jazyk sa začal učiť až ako dvadsaťročný.

Aj keď by sa tak mohlo zdať, Conrad nie je akýsi Karl May pre pokročilých. More preňho nie je len scénou dobrodružných zápletiek, ale existenciálnou metaforou. Nevyspytateľnosť tohto živlu korešponduje s tokom ľudského života, je miestom zápasov a výziev.

Zážitok pekla

Z osobného zážitku čerpá aj Srdce temnoty.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie