Denník N

Na Zemplíne sa deje nevídaná vec: súkromní vlastníci ponúkli štátu svoj les, aby v ňom vyhlásil novú prírodnú rezerváciu Oborinský luh

Oborínsky luh. Foto – Miloš Balla
Oborínsky luh. Foto – Miloš Balla

Ministerstvo životného prostredia finalizuje proces vyhlásenia prírodnej rezervácie Oborinský luh, ktorá je celá v súkromnom vlastníctve. Miestny urbár uprednostnil kompenzácie od štátu pred ťažbou, chce zachovať les a potenciál vidí aj v cestovnom ruchu.

Zatiaľ čo na niektorých chránených územiach sa nevie dohodnúť ani štát so štátom, teda rezort životného prostredia s rezortom pôdohospodárstva, ktorý spravuje štátne lesy, na juhovýchodnom Slovensku vzniká prírodná rezervácia, do ktorej ponúkol svoje pozemky súkromný vlastník. Nejde pritom o žiadny fliačik zeme, ale o 155 hektárov. Je to plocha približne 310 futbalových ihrísk. Napríklad známy Dobročský prales má 104 hektárov.

Obec Oborín leží na Zemplíne, v okrese Michalovce, neďaleko hraníc s Maďarskom a Ukrajinou. V katastri obce tečú tri veľké toky – Ondava, Laborec a Latorica. Rieky tu vytvárajú nespočetné meandre, bočné ramená, niekoľkokrát ročne zaplavujú zvyšky starých lužných lesov. A práve po pravej strane Latorice sa nachádza vzácny lužný les, tzv. tvrdý luh, ktorých na Slovensku už veľa neostalo. Rastú tu dubovo-brestovo-jaseňové nížinné lužné lesy, ktoré sú biotopom európskeho významu.

Oborínsky luh. Foto – Miloš Balla

„Veľmi krásny les to je,” hovorí starosta obce Oborín Arpád Csuri. Je zároveň predsedom miestneho urbárskeho spoločenstva

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie