Denník N

Všedný deň

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Žijeme doma na zmeny – ja cez deň a manželka v noci. Píše a upravuje fotky. Nad ránom, kým zaľahne, číta na internete kadečo. Včera mi napríklad nechala pri posteli odkaz na rozhovor Moniky Kompaníkovej s bývalou šéfkou Dobrého anjela Ľudmilou Kolesárovou, publikovaný v N-ku. Pomáhať tým, ktorí to potrebujú, je dobrý život. Ľudmila Kolesárová pomáhala dlhé roky predovšetkým deťom s onkologickou diagnózou a chudobným rodinám. Tisíckam takých. Naplnený život.

Premýšľam ráno pri káve o ľuďoch, ktorí žijú v hmotnom dostatku a sú nešťastní. Neklape im to vo vzťahoch. Trápenie.

Dopijem kávu, sadnem za stôl a píšem. Márnosť nad márnosť? Mávnutie motýlích krídel? Práve včera som presne o tomto hovoril s Kirillom. Maľuje a kreslí o dušu. Pre imigranta je uživiť rodinu ťažšie ako pre domáceho. Obaja vieme, že robíme presne to, čo vieme a čo nás baví. Nie každému sa to pošťastí.

Pandémia korony? Menej času na pobehovanie, ale pre nás dvoch viac času na kreslenie a písanie. A keď sa v zadku roztočí vrtuľa, poznáme svoje okienka. Pri jednom takom som si podiskutoval s okolostojacimi. Mirek, taxikár: „Pane Gál, vy jste za globalizaci? Já jsem proti!“ „Mirku, a jste také proti některému z ročních období? Váš problém. Stejně budou – jako ta globalizace.“

S iným sme si pohovorili o Rómoch: „A divíte se, že je nikdo nechce zaměstnat? Mají své zkušenosti!“ „Romové také“, poviem, „když vás vyhodí ode dveří poněkolikáté, přestanete zkoušet.“

Rozlúčili sme sa v mieri. Na odchode som si nechal zabaliť pár koláčikov, ktoré pani Jitka dodáva čerstvé každé ráno, a šiel som domov čítať. Momentálne Poslušnosť voči autorite od Stanleyho Milgrama. Otvorím na strane, kde autor cituje rozhovor s vojakom, ktorý bol pri masakre civilov vrátane žien a malých detí počas vietnamskej vojny. Veliteľ prikázal, on „len“ plnil rozkaz. Nevdojak si spomeniem na knihu skvelej odborníčky na medzinárodné právo a etnické konflikty Amy Chua Politika, skupinový instinkt a osud národů. S nadšením pripomína, ako sa počas vietnamskej vojny zžili Američania rôznych rás, etník, národností, náboženstiev, keď od súdržnosti, spoločnej zodpovednosti a spolupráce záviseli ich životy.

Dopísal som okolo desiatej. Idem sa pozrieť na Minútu po minúte, či zasadla vláda Slovenskej republiky. Pod vedením Igora Matoviča mala dnes rozhodnúť o celoplošnom testovaní. Dajako im to tam škrípe. Jeden môj blízky príbuzný mi povedal, že to už prestal sledovať. Nerobí mu to dobre.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie