Denník N

Orbánov syn študoval za štátne peniaze na britskej elitnej vojenskej akadémii

Orbánova rodina, vpravo Gáspár Orbán. Foto - Facebook/orbanviktor
Orbánova rodina, vpravo Gáspár Orbán. Foto – Facebook/orbanviktor

Synovi maďarského premiéra poskytlo štipendium ministerstvo obrany vo výške vyše 100-tisíc eur hneď po tom, čo sa stal profesionálnym vojakom.

V Maďarsku vypukol prvý veľký politický škandál tohto roka po tom, čo médiá odhalili, že synovi premiéra Orbána zaplatil štát výcvik na jednej z najlepších vojenských akadémií sveta.

Maďarský denník Népszava napísal, že na britskej elitnej vojenskej akadémii, ktorá sa považuje za jednu z najlepších a najdrahších vojenských škôl na svete, študovali v roku 2020 traja maďarskí občania vďaka peniazom od štátu.

Kráľovská vojenská akadémia v Sandhurste je výcvikové centrum dôstojníkov britskej armády vrátane príslušníkov britskej kráľovskej rodiny. Nachádza sa juhozápadne od Londýna a vznikla v roku 1947 spojením dvoch akadémií s dlhoročnou tradíciou. V Sandhurste študovali napríklad princovia Harry a William alebo premiér Winston Churchill, ako aj viacerí králi a aristokrati z celého sveta. Podľa denníka Népszava je asi desatina študentov akadémie zo zahraničia.

Mladší Orbán medzi najlepšími

Maďarské ministerstvo obrany prezradilo najprv toľko, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Viktor Orbán

Svet

Teraz najčítanejšie