Denník N

Pri kontroverzných témach na Wikipédii prebiehajú vojny editorov

Foto – Wikimedia
Foto – Wikimedia

Nová štúdia vzbudila vášnivú debatu o hodnovernosti Wikipédie, keď ide o kontroverzné témy ako globálne otepľovanie. Encyklopédia sa bráni otvorenosťou a tvrdí, že heslá sú presné.

Encyklopédia Wikipédia je jedným z najpopulárnejších zdrojov informácií na svete. Je siedmou najnavštevovanejšou stránkou na svete, spolu má viac ako 35 miliónov hesiel, len v angličtine viac ako 4 milióny.

Vlani spravilo na anglickej Wikipédii viac ako 30-tisíc aktívnych editorov tri milióny zmien za mesiac. Vzniká preto otázka, nakoľko presná je Wikipédia, ak sa tak často mení. Preskúmali to Adam Wilson z univerzity v Buffale a Gene Likens z univerzity v Connecticute. Ich štúdiu vydal tento mesiac časopis Plos One.

Aj vy môžete pozorovať, ako sa heslo na Wikipédii mení – vpravo hore kliknite na „Zobraziť históriu“. Vľavo hore je zasa tlačidlo „Diskusia“ – zobrazí komunikáciu medzi editormi.

Tri kontroverzné vedecké témy

Väčšina hesiel na Wikipédii sa nemení príliš často. To neplatí pri kontroverzných vedeckých témach, o ktorých prebieha vášnivá diskusia.

Wilson a Liken si vybrali tri z nich: kyslý dážď, globálne otepľovanie a evolúciu. Porovnali ich so štyrmi článkami, ktoré kontroverzie nevzbudzujú – pohyb kontinentov (kontinentálny drift), heliocentrizmus (Slnko je stred vesmíru a slnečnej sústavy), všeobecná teória relativity a štandardný model fyziky.

Aké divoké môžu byť vojny editorov, vykresľujú Wilson a Liken na tomto príklade: „Ilustračný príklad vášnivých úprav na anglickej Wikipédii pri hesle ‚kyslý dážď‘ sa začal 30. novembra 2011. O 22:20 anonymný editor odstránil úvodný odsek, ktorý definoval kyslý dážď, a nahradil ho vetou, že kyslý dážď je ‚úplný nezmysel‘.“

„Túto zmenu rýchlo odstránili, ale na druhý deň bol úvodný odsek znovu preč. Niekto ho zamenil za vetu: ‚Kyslý dážď je ľudový termín na vylučovanie mokrých výkalov a mačiek.‘ O päť minút neskôr túto úpravu odstránili, potom sa znova vrátila, a zase ju odstránili,“ píšu autori v štúdii.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie