Denník N

Dvanásť nových tipov, čo pozerať v januári na Netflixe, HBO a v ďalších online službách

Čriepky ženy. Foto - Netflix
Čriepky ženy. Foto – Netflix

NETFLIX

Čriepky ženy

Kornél Mundruczó je svetoznámy maďarský režisér. Toto je jeho prvý a najmenej radikálny zahraničný film, ktorý sa mohol dostať do rebríčka titulov na Netflixe, čo by sa jeho starším a menej učesaným filmom neprihodilo. Ak sa vám páčila Manželská história, mohol by sa vám pozdávať aj tento príbeh amerického páru, ktorý musí zápasiť s traumou po tragickom pôrode.

Domáci pôrod, zobrazený jedna k jednej, zaberá celú prvú polhodinu filmu, ktorú treba predýchať. To, čo nasleduje, je rozpad vzťahu, keď sa ona (Vanessa Kirby) snaží zabudnúť, kým jeho (Shia LaBeouf ) premôže toxická maskulinita. Hovorí sa tomu aj herecký koncert.

Režisér Mundruczó a jeho partnerka herečka a scenáristka Kata Wéber si presne takou traumatickou skúsenosťou sami prešli. Napísali o tom divadelnú hru aj film. Keď v Maďarsku nezohnali peniaze, našiel sa producent v zámorí. Psychologická dráma mala premiéru v Benátkach a vďaka kulisám Bostonu v pastelových farbách je to dokonca príjemný zážitok.

Night Stalker: Hon na sériového vraha

Jeden z najlepších true crime dokumentov za posledný čas. Najznámejší sériový vrah z Los Angeles vyčíňal v polovici osemdesiatych rokov. Zavraždil najmenej trinásť ľudí, niektoré obete sexuálne zneužil a niektoré miesta činu zdobil satanistickými symbolmi. Obete mali od 6 do 82 rokov a vyberal ich náhodne, stačilo mu, že dom nemal zamknuté dvere či okná. Štvordielna miniséria sa rozvíja chronologicky z pohľadu dvoch policajtov, ktorí Richarda Ramireza v lete 1985 zatkli, a je to aj portrét mesta Los Angeles.

Dejiny nadávania

Fuck, shit, bitch, dick, pussy, damn. Nicolas Cage sprevádza šiestimi polhodinovými okienkami o tom, kde sa anglické vulgarizmy zobrali, aké významové odtienky sú schopné obsiahnuť a čo kontext nadávania hovorí o spoločnosti. Hercovi sekundujú jazykovedci, etymológovia, komičky a komici. Epizóda Bitch vám napríklad objasní, ako sa z 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Seriály

Kultúra

Teraz najčítanejšie