Denník N

Alfa samec, Mr. Nuda alebo Pán zahraničie? CDU si vyberá lídra po Merkelovej ére

Merz, Laschet alebo Röttgen? CDU si vyberie za svojho nového lídra jedného z nich. Foto - TASR/AP
Merz, Laschet alebo Röttgen? CDU si vyberie za svojho nového lídra jedného z nich. Foto – TASR/AP

Stranícke voľby svetovej dôležitosti: nemeckí kresťanskí demokrati si v sobotu zvolia nového lídra, ktorý bude ovplyvňovať európsku politiku.

Naposledy boli stranícke voľby také dôležité asi počas amerických primárok v roku 2016, keď sa kandidátom Republikánskej strany na prezidenta stal Donald Trump.

V sobotu si 1001 straníckych delegátov najväčšej nemeckej strany CDU (Kresťanskodemokratická únia) zvolí nového lídra. Kancelárka Angela Merkelová už dávnejšie ohlásila, že je najvyšší čas po 16 rokoch nechať priestor niekomu inému.

Nechce viesť kresťanských demokratov ani kandidovať vo voľbách v roku 2021. Práve preto sa taká veľká pozornosť upiera na zajtrajšie voľby v CDU.

Prvý pokus nevyšiel

Ide pritom už o druhý pokus zvoliť si následníka v strane po dlhej ére Angely Merkelovej. „Ten prvý nevyšiel. Annegret Krampová-Karrenbauerová (známa skôr pod skratkou AKK) pred rokom oznámila, že končí,“ hovorí analytik Milan Nič z Nemeckej rady pre zahraničnú politiku (GDAP).

A tak Merkelovej nový nástupca povedie do volieb najsilnejšiu stranu v Nemecku, rovnako aj pravdepodobné rokovania o novej vládnej koalícii a výrazne sa bude podieľať na politickej agende ako doma v Nemecku, tak aj v Európe.

„Čiže v sobotu sa hrá aj o to, kto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Angela Merkelová

Svet

Teraz najčítanejšie