Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Matovič sedem dní vymýšľal koleso, vyrobil skríning 

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Pripravte si nosy, ide sa znova testovať. 2. Zdá sa, že lockdown konečne zabral. 3. Kedysi nepredstaviteľné je realitou – Kočner dostal 19 rokov.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Iniciatíva Slovenskí záhradníci podporuje vzťah ľudí k pôde, záhrade, pestovaniu vlastného ovocia aj zeleninky. Slovenskizahradnici.sk


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Pripravte si nosy, ide sa znova testovať

V pondelok 11. januára ohlásil predseda vlády nové kolo celoplošného testovania, ktoré sa malo uskutočniť už počas nastávajúceho víkendu. Premiér mal plán pripravený tak dokonale a tak spoľahlivo dohodnutý, že až v nedeľu večer 17. januára sme sa konečne dozvedeli, čo nás bude čakať. Toľko k politickým a manažérskym schopnostiam Igora Matoviča v praxi.

Optimisti môžu oceniť, že venoval celý týždeň zháňaniu podpory pre svoju predstavu o riešení pandémie. Lenže ďalšie dobré správy by sa hľadali ťažko. Zvyšok vypovedá najmä o tom, že Slovensko má zlého predsedu vlády.

Matovič počas tých siedmich dní stihol ďalej viesť sebazničujúcu vojnu s Richardom Sulíkom, zvolávať a bez výsledku odvolávať rokovania vlády, nahnevať predstaviteľov samospráv a ako bonus navyše dourážať odborníkov, ktorí nezdieľajú jeho nadšenie pre vytieranie nosov celej krajine.

Politicky sa v priebehu týždňa čoraz jasnejšie ukazovalo, že koalícia má s premiérovou obsesiou testovaním problém. Odmietavý postoj SaS je dlhodobo známy, no tentoraz aj Za ľudí dali najavo, že celoslovenské manévre nepovažujú za dobrý nápad. Predsedníčka strany a vicepremiérka Veronika Remišová podľa Matoviča nakoniec ako jediná v nedeľu hlasovala proti uzneseniu vlády o celoslovenskom „skríningu“. O Richardovi Sulíkovi reč nebola.

Matovič celý čas politicky hral o to, aby sa dohodlo niečo, čo potvrdí jeho politickú autoritu. Nespokojencom v koalícii zas išlo o riešenie, ktoré vyvolá zdanie, že sa Matoviča podarilo dostať do nejakých mantinelov. S výsledkom môže byť spokojnejší premiér, ale cena je pre neho dlhodobo neudržateľná.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Plošné testovanie

Audio, Komentáre

Teraz najčítanejšie