Denník N

Trávite doma počas korony viac času? Ukážeme vám, čo dýchate

Domov a zároveň kancelária. Rok 2020 to tak zariadil pre mnohých. Práca z domu sa stala trendom minulého roka.

Má to svoje benefity v podobe absencie kýchajúcich kolegov či hádok o nastavení teploty klimatizácie. Je však veľkou chybou myslieť si, že doma nám žiadne zdravotné problémy nehrozia. Hrozia, iba tieto hrozby nevidíme a prejavujú sa menej viditeľne.

Kedy ste naposledy čistili klimatizáciu? Nikdy?

Štatistická významnosť výskytu respiračných ochorení najmä v zime a hlavne u detí, ktoré bývajú v bytoch s vysokou koncentráciou mikroskopických húb, je preukázateľná.

Doterajšie zistenia hovoria, že obyvatelia budov a interiérov kolonizovaných plesňami a škodlivými mikroorganizmami môžu trpieť problémami v oblasti respiračného traktu.

Ďalšími negatívnymi prejavmi sú svrbenie a slzenie očí, upchatý nos, dráždenie hrdla, kašeľ, kožné ochorenia a ekzémy, bolesti hlavy, únava a celkovo oslabená imunita a znížená výkonnosť.

Rajom pre mikroorganizmy býva práve zanedbaná klimatizácia a vzduchotechnika. Spomínate si, kedy ste naposledy dezinfikovali tú svoju? Nikdy?

Obrázok: Baktérie a plesne v klimatizácii odhalené pomocou sterovej metódy.

Na povrchu klimatizačnej jednotky, v jej vnútri a vo filtroch sa zachytávajú nečistoty, prach a mikroorganizmy. Tu sa množia, dostávajú sa do ovzdušia a následne do dýchacích ciest. Alebo sa usadia na inom povrchu v miestnosti, kde môžu ďalej rásť.

Ak si nie ste istí, či sú vaša klimatizácia alebo interiér kontaminované, môžete to zistiť pomocou analýzy vzduchu od slovenskej firmy Airlogy Labs.

Odhaľte plesne v miestnosti s laboratórnou presnosťou.

Airlogy Labs sú experti v oblasti vedeckej analýzy vzduchu a povrchov, ktorá odhaľuje mikrobiologické hrozby v interiéroch firiem. Ich klientmi sú známa slovenská automobilka, Slovenské elektrárne – energetické služby, či rôzne výrobné haly.

V časoch, keď mnoho ľudí začalo pracovať z domu, Airlogy Labs získalo investíciu viac ako pol milióna eur a sprístupňuje Analýzu Vzduchu aj do domácností.

Airlogy Kit je revolučná odberová sada na detekciu baktérií, plesní a kvasiniek zo vzduchu a z povrchov. Bez toho, aby ste volali domov celý tím laborantov. Doručí vám ju kuriér a odber vzoriek dokážete vykonať sami. Celý proces odberu je navrhnutý tak, aby bol užívateľsky jednoduchý a pritom presný.

Airlogy Labs ponúka dva typy analýzy. Prvou je sedimentačná metóda, určená na zistenie prítomnosti baktérií, kvasiniek a plesní v ovzduší. Táto metóda je vhodná v prípadoch, kedy v miestnosti nie sú viditeľné stopy kontaminácie a nenachádza sa v nej klimatizácia alebo vzduchotechnika.

Druhá metóda je ster z povrchu, napríklad zo spomínanej klimatizácie alebo zo stien. Spoľahlivo odhalí potenciálne patogény aj v interiéri auta. Ideálna je kombinácia oboch metód.

Po vykonaní odberu si Airlogy Kit vyzdvihne kuriér a doručí do laboratória na analýzu. Vzorke sa venujú odborníci z Ústavu biochémie a mikrobiológie v Bratislave, pod ktorých dohľadom sa vzorka kultivuje. Výsledky obdržíte v podobe prehľadného a zrozumiteľného protokolu, spolu s fotografiami vykultivovanej vzorky.

V prípade, že vzorky ukážu výskyt mikroorganizmov, Airlogy Labs navrhne vhodnú metódu dezinfekcie ako napríklad aplikácia dezinfekčnej hmloviny. Tá, mimochodom, ničí aj Covid-19.

Syndróm chorých budov aj v novostavbách

Aj budovy môžu byť choré. Fenomén „Syndróm chorých budov“ je známy od 70. rokov minulého storočia. Nejde pritom iba o vlhké pivnice a staré plesnivé kúpeľne. Aj v novostavbách sa zvyknú namerať zvýšené hodnoty kontaminácie.

Doc. Ing. Piecková Elena, PhD., MPH z Oddelenia mikrobiológie Slovenskej Zdravotníckej Univerzity vraví, že schopnosť niektorých zástupcov “plesní” rásť aj na bežnom domácom prachu je už pri relatívnej vlhkosti 76-80%. Niektoré druhy sa častejšie vyskytujú v bytoch s tapetami, iným sa darí na betónových podkladoch, či iných stavebných materiáloch ako sadrokartón, keramické materiály alebo drevo.

Dobrou správou je, že teraz už viete, ako môžete tieto patogény odhaliť.

Odberová sada Airlogy Kit pre domácnosti, určená na detekciu plesní, kvasiniek a baktérií, prichádza na trh a už teraz si ju môžete zakúpiť za uvádzacie ceny.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie