Denník N

Zabudnite na BMI, takmer polovica sledovaných ľudí s nadváhou bola v skutočnosti úplne zdravá

Foto N – Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Nový diel týždenného newslettra Výklus o behaní.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Dobrý deň,

index telesnej hmotnosti – BMI, ktorý sa používa ako ukazovateľ zdravej váhy a často aj indikátor celkového telesného zdravia, nemusí byť pre nás zďaleka taký smerodajný, ako si možno myslíme.

Uplynulý týždeň na to upozornil špecializovaný magazín Runner’s World, odvolávajúc sa na štúdiu, ktorú publikoval Medzinárodný žurnál obezity.

Štúdia skúmala údaje u viac ako 40-tisíc ľudí s rôznou stavbou tela, pričom výsledky potvrdili, že medzi hodnotou BMI a celkovým zdravím človeka neexistuje významné prepojenie.

Ukázalo sa, že takmer polovica mužov a žien s nadváhou boli v skutočnosti úplne zdraví. Naopak, zdanlivo vitálni ľudia mali často zdravotné problémy.

Magazín upozorňuje, že aj v prípade aktívnych ľudí, vrátane bežcov, sú hodnoty BMI často skreslené. Zvyčajne v náš neprospech.

Výklus ju pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom, vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Šport Denník N vo vašej podcastovej aplikácii.


Popularita BMI (z angl. Body Mass Index), odštartovala v roku 1980, keď začala Svetová zdravotnícka organizácia používať index telesnej hmotnosti ako štandardný údaj pre mapovanie obezity obyvateľstva.

Význam BMI odvtedy nepretržite rástol, až do štádia, v ktorom boli ľudia s inými ako optimálnymi hodnotami považovaní za nezdravých.

V USA situácia vyvrcholila v roku 2016, keď Komisia rovnocenných pracovných príležitostí dokonca navrhovala, aby tí, ktorí sú podľa BMI zdraví,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Cesta k zdraviu

Podcast Denníka N

Radíme športovcom

Športové podcasty Denníka N

Výklus

Audio, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie