Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Putin sa mstí tomu, ktorého meno sa nevyslovuje

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

uplynulý týždeň sa točil okolo dvoch osobností. Najprv to bol Alexej Navaľnyj, ktorý skončil v putách, potom nový prezident USA Joe Biden. Obaja budú mať v najbližších mesiacoch veľký vplyv na to, ako sa bude vyvíjať situácia v ich štátoch.

Biden vďaka moci, ktorú získal po nástupe do Bieleho domu, Navaľnyj zas z pozície odporu, v ktorej upozorňuje na najväčšie chyby Putinovho režimu.

Viac sa dočítate vo Svetovom newsfiltri.


Európa: Putin sa mstí Navaľnému

Vývoj okolo väzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného naznačuje, že Putinov režim je pripravený vydať sa bieloruskou cestou. Teda cestou tvrdých represií, zatýkania, násilia a ignorovania výziev, aby dodržiaval základné ľudské práva.

O čo ide: Ruská tajná služba je podozrivá z otravy Navaľného zákerným novičkom. Po návrate do vlasti z neho štát okamžite spravil politického väzňa a uväznil ho na 30 dní s vidinou ďalších nedôveryhodných súdnych procesov. V jednom z nich mu hrozí 3 a pol roka.

Navaľného za väzňa svedomia nepovažujú iba Amnesty International a ruská ľudskoprávna organizácia Memorial, ale aj väčšina európskych politikov.

Kremeľ však ide cestou Lukašenka – a namiesto rešpektovania základných ľudských práv si vyberá represie. Okrem Navaľného zatkli aj mnohých ďalších členov Nadácie pre boj proti korupcii, ktorej investigatívny hit Palác pre Putina videli na YouTube desiatky miliónov ľudí.

Aj pri dokumente o sídle na brehu Čierneho mora, ktoré pripomína malé kráľovstvo, vidno obrovský talent opozičného lídra, ktorého meno Putin nevyslovuje.

Navaľnyj dokázal obísť štátnu cenzúru a osloviť veľkú masu ľudí, ktorí by radšej chceli slobodné voľby než večného prezidenta, ktorý je pri moci dlhšie ako Brežnev a doťahuje sa aj na Stalina.

Rozhodujúce dni: To, aká reálna je sila protestného hnutia proti Putinovi, ktorého symbolom sa stal Navaľnyj, sa ukáže už v sobotu –

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alexej Navaľnyj

Donald Trump

Joe Biden

Koronavírus

    Podcasty Denníka N

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Vladimir Putin

    Svet

    Teraz najčítanejšie