Denník N

Zdravotníctvo kolabuje a hrozí nový variant koronavírusu, Španieli aj tak nezatvárajú bary

Zdravotníkom v madridskej Nemocnici zdravotnej sestry Isabel Zendalovej po Vianociach pribúda veľké množstvo pacientov s covidom. Foto – TASR/AP
Zdravotníkom v madridskej Nemocnici zdravotnej sestry Isabel Zendalovej po Vianociach pribúda veľké množstvo pacientov s covidom. Foto – TASR/AP

Po víkende mali v Španielsku takmer 85-tisíc nových prípadov, najviac od vypuknutia pandémie.

Pandémia nás už naučila, že výsledky rozhodnutí sa ukážu tak o tri alebo štyri týždne. Jedno také decembrové rozhodnutie teraz krivku vývoja covidu-19 v Španielsku otočilo takmer vertikálne.

„Tu máte tie vaše Vianoce,“ píšu na Twitteri viacerí zdravotníci, keď si medzi intubovaním pacientov v preplnených nemocniciach nájdu chvíľku na vydýchnutie.

Po víkende v Španielsku pribudlo takmer 85-tisíc nových prípadov, čo je najvyššie číslo od vypuknutia epidémie v krajine. Minulý týždeň bolo v súvislosti s covidom-19 hospitalizovaných viac ľudí ako počas najhoršieho týždňa druhej vlny – viac ako 12-tisíc ľudí.

Vláda aj napriek tomu stále odmieta lockdown. A keď niektoré autonómne regióny v snahe chrániť životy svojich obyvateľov a znížiť tlak na svojich zdravotníkov zaviedli skorší zákaz nočného vychádzania, Madrid im odkázal, že na to nemajú právo.

Vyhliadky sú zlé

„Možno sa blížime k vrcholu tretej vlny,“ uvažoval na tlačovej konferencii v pondelok riaditeľ Koordinačného centra pre zdravotné výstrahy pri ministerstve zdravotníctva Fernando Simón, keď oznámil 85-tisícový prírastok prípadov.

Skutočné číslo pritom môže byť ešte vyššie, pretože už klasicky bývajú pondelkové čísla v Španielsku podhodnotené. Jednak sa dáta cez víkend nezbierajú úplne detailne a jednak sa ľuďom nechce chodiť na testy.

Lepším indikátorom je kumulatívny počet prípadov na stotisíc obyvateľov, ktorý za posledné dva týždne vyskočil na 689. Keď po prvej vlne vláda vytvárala stratégie, podľa ktorých chcela rozlišovať, či je situácia kritická alebo nie, tak túto hranicu nastavila na 250.

Najväčším problémom však je tlak na nemocnice. „Vyhliadky sú veľmi zlé,“ predpovedá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Svet

    Teraz najčítanejšie