Denník N

Nesprávne závery novinárov

Foto - TASR
Foto – TASR

Insitné snahy o premaľovanie čierneho obrazu na ružovo by boli možno aj úsmevné, ak by slovenskí novinári tak ochotne nesadali na lep sladkých rečí zástupcov korporácií.

Autor je odborársky funkcionár

V týchto dňoch ohlásili firmy zo sektoru zdieľaných služieb prepúšťanie. Samozrejme, že pre ľudí, ktorí prichádzajú o prácu, je to nešťastná záležitosť, ktorá v súčasnej situácii na trhu práce nebude tak jednoducho riešiteľná ako pred rokom-dvoma.

Zlý, zlý, zlý Zákonník práce a príplatky

V súvislosti s plánovaným prepúšťaním sa v médiách objavovali rôzne nepodložené tvrdenia z úst zástupcov týchto firiem a novinárov. „Firmy zo sektora zdieľaných služieb už niekoľko rokov žiadajú pružnejší Zákonník práce a to, aby štát obmedzil zásahy do odmeňovania ich zamestnancov cez rôzne povinné zložky mzdy.“ Na základe týchto ich žiadostí a tvrdení o zlom podnikateľskom prostredí následne novinári publikujú za uši pritiahnuté tvrdenia:

„Populistické kroky politikov, týkajúce sa napríklad minimálnych miezd, príplatkov, iných finančných alebo administratívnych povinností alebo posilnenia istôt v Zákonníku práce, sa môžu páčiť časti voličskej základne, odozvu však vyvolávajú aj v rozhodovaní investorov.“

Znižovanie nákladov

Hoci sa takéto tvrdenia môžu na prvý pohľad zdať ako správne, tak správne nie sú. Naopak, sú to mýty, ktoré majú zahmlievať skutočné dôvody odchodov takýchto zamestnávateľov zo Slovenska.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie