Denník N

Šestnásť hodín v autobuse. Česi objavili lyžovačku v Bulharsku, Únia chce zbytočné cestovanie zastaviť

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Väčšina lyžiarskych stredísk v Alpách je zatvorená, no lyžovania chtiví Česi objavili nové možnosti – lyžovačku v Bulharsku. Ako napísal portál idnes.cz, o autobusové a letecké zájazdy na bulharské svahy je „nebývalý záujem“.

Zájazdy sa ešte len začali predávať, no hovorí sa o desiatkach autobusových zájazdov a stovkách klientov prepravených letecky.

Hovorca jednej cestovnej kancelárie pre portál vravel o 500 potvrdených rezerváciách od pondelka.

Cesta autom do najznámejšieho lyžiarskeho strediska Bansko trvá 13 hodín z Brna a 15 z Prahy. Autobusom to je podľa jednej cestovky 16 hodín.

Práve spoločná cesta vykúreným autobusom môže predstavovať veľké nebezpečenstvo pri šírení koronavírusu, najmä v krajine, kde je taký rozšírený ako v súčasnosti v Česku.

Netreba mať test

Lyžiarske strediská vo Francúzsku, Nemecku či Taliansku sú stále zatvorené. Otvorené sú strediská vo Švajčiarsku. V Rakúsku sú otvorené s obmedzeniami, ale v podstate len pre domácich.

Do Bulharska však podľa idnes.cz netreba mať negatívny test (ani cestou späť), čo mnohých môže lákať. Takisto sú tu momentálne otvorené pri zjazdovkách hotelové reštaurácie či bary, aj keď bežné prevádzky sú zatvorené.

Bulharsko patrilo koncom roka medzi najviac zasiahnuté krajiny na svete, celková úmrtnosť tu vyše mesiaca neklesala pod dvojnásobok bežných úmrtí. Po zavedení lockdownu prípady klesli (podobne ako inde na Balkáne) a krajina momentálne patrí medzi najlepšie v Európe, na úrovni Fínska či Nórska.

Jednoducho necestujte

Správa o zájazdoch do Bulharska vyšla práve v čase, keď sa v Európe vedie diskusia o obmedzení iného ako nevyhnutného cestovania v rámci krajín EÚ. Bola to aj téma štvrtkového samitu Európskej rady.

Na jar, keď krajiny videli, čo sa deje v Taliansku, mnohé v panike jednostranne zatvárali hranice. Toto teraz EÚ nechce.

„Je absolútne kľúčové, aby jednotný trh aj naďalej fungoval,“ povedala vo štvrtok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Momentálne sa navrhuje, aby sa vytvorila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Svet

Teraz najčítanejšie