Denník N

Najprv sídli v nose, potom v pľúcach a niekedy končí v stolici. Desať dní koronavírusu v tele

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Doklad s negatívnym výsledkom po antigénovom teste slúži už deň po testovaní iba ako preukaz, že ste sa celoplošného testovania zúčastnili. Vírusová nálož v nose sa totiž z večera do rána môže zmeniť, hovorí virologička, ktorá opisuje kolobeh vírusu v ľudskom tele.

Do utorka prebieha na Slovensku plošné testovanie antigénovými a PCR testami.

Každý, kto sa dá otestovať, dostane certifikát alebo SMS správu o svojej pozitivite či negativite. Nimi sa budú ľudia do 2. februára preukazovať, ak budú chcieť využívať niektoré výnimky zo zákazu vychádzania, napríklad pobyt v prírode vo svojom okrese.

Odborníci však varujú, aby ľudia neprepadli falošnému pocitu, že s negatívnym testom sú stretnutia bezpečnejšie.

Ministerstvo zdravotníctva na svojom Facebooku minulý týždeň zverejnilo výzvu, aby ľudia nezabúdali na to, že negatívny výsledok testu neznamená, že človek v sebe nemá vírus. „Neznamená tiež, že v najbližších dňoch nebudete infekční. Aj pri negatívnom výsledku antigénového testu je potrebné dodržiavať všetky platné protiepidemické opatrenia,“ varuje ministerstvo na Facebooku.

Vírus sa v nose množí postupne, a tak ho ranný výter nemusí zachytiť toľko, koľko by už večerný test vyhodnotil ako infekciu. Nakazení tak môžu byť aj ľudia s negatívnym testom, ktorí sa od testovania s nikým iným nestretli.

„Sú známe prípady, keď mal človek ráno antigénový test negatívny, ale PCR vyšetrenie z toho istého dňa bolo už pozitívne. Pri antigénových testoch je preto falošná negativita dosť riziková. Aj keď vírusová nálož nie je dostatočne vysoká na to, aby ju antigénový test odhalil, v priebehu ďalších hodín rastie a ľudí okolo seba môžete nakaziť,“ vysvetľuje virologička a riaditeľka Biomedicínskeho centra SAV Silvia Pastoreková.

Priebeh infekcie je u každého individuálny. Záleží najmä na množstve vírusu, ktorý človek vdýchne, a na tom, ako funguje jeho imunita. Interpretácia nasledujúcej časovej osi teda vychádza z priemerného a iba orientačného priebehu nákazy.

Infekcia

Môže to byť na rodinnom stretnutí, v preplnenom obchode či vo výťahu – človek je skrátka v zlom čase na zlom mieste a koronavírusová častica sa mu dostane napríklad do nosa.

Vírusová častica

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Príroda

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie