Denník N

Pandémia im ukradla zážitky, vzala frajerov, vrátila depresie. Stredoškoláčka spravila prieskum o živote rovesníkov

Ilustrácia - Hedviga Gutierrez
Ilustrácia – Hedviga Gutierrez

Stredoškolákom sa zmenil spôsob učenia. „Neviem si predstaviť, že som v škole a neviem si naspäť pretočiť to, čo učiteľ povedal,“ hovorí Alexandra.

„Práve som dopila magnézium,“ hovorí stredoškoláčka Alexandra Ivasenková, druháčka na gymnáziu v Košiciach. Nebolo ľahké dohodnúť si s ňou rozhovor, diár má plný ako podnikateľka. Čas mala v stredu len medzi 11.30 až 12.30, vtedy má hodinovú prestávku vo vyučovaní, ktoré sa jej začína o ôsmej ráno a končí o štvrtej.

Má až deväť vyučovacích hodín. Nad rámec siedmich hodín má ešte dve hodiny nemeckého jazyka, keďže sa pripravuje na skúšku.

Od počítača Alexandru pravidelne bolí hlava, veľkú bolesť cíti najmä v spánkoch. Zvažuje preto, že zájde za neurológom. Predpokladá však, že ju hlava bolí v súvislosti s krčnou chrbticou a z toho, že celý deň pozerá do počítača.

Alexandra si prečítala článok o tom, ako ťažko zvládajú online vzdelávanie niektoré deti na základnej škole. Povedala si, že skúsi zistiť, ako je to medzi jej rovesníkmi. Rozposlala niekoľko otázok svojim spolužiakom a tí ďalším známym. Za jeden víkend sa do prieskumu zapojilo 132 študentov. Ukázal, že väčšina študentov sa bojí covidu a zároveň sa chcú vrátiť do školy.

Stredoškoláci aj vysokoškoláci sa učia z domu už od marca, s výnimkou septembra, ktorý strávili v škole. Je to už ôsmy mesiac, keď sú mimo školských lavíc. Na rozdiel od mladších žiakov vôbec netušia, kedy by sa do škôl mohli vrátiť. Ich výpovede naznačujú, že každým mesiacom sú na tom horšie nielen v učení, ale aj psychicky.

Bolesti hlavy sú neskutočné

Alexandra zvyčajne skončí pri počítači o

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie