Denník N

Vedecký novinár Koubský: V pandémii začíname druhý polčas

Foto - Deník N/Gabriel Kuchta
Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Bolo zrejmé, že pandémia príde, a ľudstvo sa na ňu malo pripraviť, no v realite je to tak, že ľudia sa dokážu učiť len zlou skúsenosťou, hovorí o uplynulom roku novinár českej redakcie Deníka N Petr Koubský. Jeho esej nájdete v novom magazíne Denníka N Rok s koronou. V rozhovore sa dočítate:

  • podľa čoho sa rozhoduje, ktorý z mnohých dostupných vedeckých názorov si osvojí;
  • ako by lepšie trasovanie mohlo pomôcť pri zvládaní pandémie;
  • čo si myslí o plošnom testovaní na Slovensku;
  • kedy by sme sa mohli dočkať v strednej Európe kolektívnej imunity.

Keď ste sa na začiatku minulého roka dozvedeli, čo sa deje v čínskom Wu-chane, mali ste nejakú predstavu, ako sa to bude ďalej vyvíjať? A ako tá predstava obstála v spätnom pohľade z januára 2021?

Samozrejme, že som žiadnu presnú predstavu nemal. Bolo by jednoduché teraz robiť zo seba múdreho a tvrdiť, že som vedel, ako to dopadne. Videl som, že sa tam šíri pomerne závažná choroba, a porovnával som si to s epidémiou SARS-u, ktorá prebehla v roku 2002. Tá vtedy svet na chvíľu vzrušila, ale podarilo sa ju veľmi rýchlo zastaviť a do Európy sa rozšírila len málo.

Očakával som teda, že máme pred sebou ďalšiu podobnú udalosť. A že to pre nás novinárov bude zaujímavé hlavne spravodajsky. Ale že nás to zasiahne takýmto zásadným spôsobom, o tom som nemal ani poňatia.

Ako je možné, že SARS a MERS zostali lokalizované, ale tento nový koronavírus spôsobil pandémiu? 

Na to je niekoľko vysvetlení. To najzásadnejšie spočíva v tom, že v prípade covidu je obdobie, keď človek nemá viditeľné príznaky, no môže už niekoho nakaziť. To pri pôvodnom SARS-e nebolo. Ten v prípade infekcie spôsoboval ťažké príznaky, ktoré infikovaného automaticky vyradili zo života spoločnosti. Ale teraz máme množstvo miernych priebehov ochorenia, a teda neviditeľných šíriteľov. Práve preto sa epidémia tak neuveriteľne rozbehla po celom svete.

Dá sa vôbec na takúto udalosť pripraviť? 

To je úžasná otázka, ktorá sa bude v najbližšej budúcnosti opakovať v mnohých podobách a na mnohých miestach. Ale je na ňu ťažká odpoveď. Asi sme sa na to mali pripraviť ako ľudstvo a obyvatelia jednotlivých krajín. A to z dôvodu, že takáto epidémia sa skôr či neskôr dala čakať a bolo asi jasné, že musí nastať. Očakávalo sa, že choroba, ktorá ju spôsobí, bude chrípka.

Nedá sa vylúčiť, že nejaká chrípková epidémia ešte príde a bude

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Rozhovory

    Slovensko, Veda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie