Denník N

Krajčí schválil nasadenie ivermektínu. Zástancovia lieku čakajú pri liečbe covidu pomoc, nie zázrak

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ivermektín by mal byť časom dostupný aj v lekárňach na predpis. Anestéziológ Firment sa neobáva vedľajších účinkov, pokiaľ bude nasadzovaný v primeranom množstve.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) vyhovel združeniu slovenských anestéziológov, ktoré požiadalo o schválenie liečivej látky ivermektín pre pacientov.

Lieky pôvodne určené proti parazitom sa tak môžu na Slovensko legálne dovážať a následne podávať pacientom.

„Ministerstvo vydalo povolenie terapeutického použitia neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení. Na obdobie šesť mesiacov tak platí povolenie pre nemocničné zariadenia i ambulancie,“ potvrdila hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Až doteraz bol ivermektín na Slovensku legálny len pre zvieratá, napríklad ako pasta pre kone alebo injekcia pre dobytok. Niektorí ľudia ho preto zháňali v zahraničí alebo si kupovali veterinárnu formu.

Záujem sa zdvihol po tom, ako z viacerých, ale zatiaľ nie príliš reprezentatívnych štúdií vyplynulo, že ivermektín môže fungovať pri chorobe covid-19.

Takúto skúsenosť následne prezentovali aj niektorí lekári, ktorí ho nasadzovali napríklad v Nemecku, kde je legálny.

Aj v lekárňach

Krajčího rozhodnutie znamená, že ivermektín by mal byť časom na predpis dostupný aj v slovenských lekárňach, ako je to napríklad v Rakúsku. „Liek bude dostupný v lekárňach na lekársky predpis,“ dodalo ministerstvo.

Lekári, ktorí doteraz chceli pomocou ivermektínu liečiť, si ho museli zháňať „načierno“. Prípadne riskovali, že ak si ho objednajú zo zahraničia, tak im ho colníci zadržia, ako sa to stalo minulý týždeň v Žiline.

„Je naším záujmom, aby lekárovi, keď o ivermektín napíše žiadanku, ho z nemocničnej lekárne aj priniesli,“ hovorí Jozef Firment z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorý je hlavným odborníkom ministerstva pre odbor anestéziológia a intenzívna medicína.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Práve Firment sa usiloval o to, aby ministerstvo schválilo legálne použitie tohto lieku na Slovensku. Označoval ho za liek, ktorého účinky proti covidu síce nie sú podporené významnými štúdiami, „ale na pracoviskách je v tiesni úspešne využívaný“.

Ivermektín nie je ani v zahraničí bežne schválený na použitie pri liečbe covidu. Lekári ho pri takýchto pacientoch často používajú takzvane „off label“, teda v rozpore s oficiálnym účelom, ktorým je liečba parazitických chorôb.

Krajčí teraz výslovne pripúšťa aj použitie pri covide, dokonca aj ako súčasť prevencie. „Hlavnou indikáciou Ivermectinu je profylaxia a liečba pacientov s COVID-19,“ dodalo ministerstvo.

„Žiadna živá voda“

Prečo sa práve na ivermektín upriamila taká pozornosť?

Zvlášť na sociálnych sieťach sa šíril príbeh o tom, že chorým až zázračne pomáha vyhrať boj proti covidu. Lekárov, ktorí boli voči jeho nasadeniu obozretní, obviňovali, že sú pod vplyvom farmaceutických firiem, aby nasadzovali oveľa drahší liek remdezivir.

Jedným z terčov takýchto sprisahaneckých teórií sa stal infektológ Pavol Jarčuška, ktorý aj v piatok na tlačovej konferencii zopakoval, že registrácii ivermektínu síce nebráni, okolo lieku však podľa neho vládne „nezdravá eufória“.

Ani anestéziológ Firment, ktorý sa usiloval o jeho legalizáciu, nečaká „veľký zázrak“. „Niektorí si ho predstavujú ako z rozprávky Živá voda, k čomu však má ďaleko,“ poznamenáva.

O stupeň zlepšenie?

Na druhej strane Firment predpokladá, že liek by mohol covidovým pacientom citeľne pomôcť. Napríklad tým, ktorí dnes potrebujú pľúcnu ventiláciu, no po jeho požití by im mohol stačiť inhalovaný kyslík. A tým, čo dnes potrebujú inhalovaný kyslík, by zase mohla stačiť aj domáca liečba.

„Očakávam, že sa pacientom môže o jeden stupienok zlepšiť priebeh ochorenia,“ hovorí anestéziológ.

Zároveň nesúhlasí s výhradami niektorých infektológov, ktorí tvrdia, že na to, aby ivermektín zabral, je potrebné užívať ho v nezdravých množstvách. Firment do odporúčaní na liečbu covidu napísal ako odporúčané množstvo ivermektínu 0,2 miligramu na kilogram, čo je podľa neho dávka, ktorá nezanechá žiadne výraznejšie vedľajšie účinky.

Dovoz možno už o týždeň

Slovensko je jednou z posledných krajín v Európskej únii, ktorá doteraz nemala ivermektín registrovaný. Podľa Jarčušku to bolo preto, lebo na Slovensku nie je rozšírených toľko parazitických ochorení, na ktoré primárne liek vznikol.

Za hranicami je pomerne dostupný. Napríklad v Rakúsku stojí balenie na predpis od 60 eur vyššie. Z Indie, kde sa vyrába množstvo jeho generík, sa dá objednať aj za oveľa nižšie ceny.

Firment očakáva, že po schválení ivermektínu potrvá zhruba týždeň, než na Slovensko privezú prvé balenia. Následne bude trvať ďalší týždeň, kým sa ukáže, či reálne zaberá na pacientov.

„Jeho účinnosť sa prejavuje už po pár dňoch. Do dvoch týždňov by sme teda už mohli mať prvé odpovede na to, ako veľmi nám vie tento liek pomôcť,“ dodal Firment.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie