Denník N

Filmy Dušana Hanáka sú online, pozrite si aj tie menej známe krátke

Film Dušana Hanáka 322 (1969). Foto © Slovenský filmový ústav - Vlado Vavrek
Film Dušana Hanáka 322 (1969). Foto © Slovenský filmový ústav – Vlado Vavrek

Retrospektíva slovenského režiséra je prístupná v Európe, Amerike aj Ázii. Okrem slávnych obsahuje jeho rané krátke filmy.

Filmy prestal nakrúcať už dávnejšie, hovorí však, že filmová kamera mu nechýba, keď fotografuje. Hoci od jeho posledného filmu Papierové hlavy uplynulo takmer dvadsaťpäť rokov, 82-ročný Dušan Hanák je stále umelecky aktívny.

Naposledy minulý rok na jeseň otváral výstavu fotografií v bratislavskej Galérii 19. Kolekcia farebných záberov sa volala Hľadanie človeka v globalizovanom svete a zároveň vyšla aj v knižnej podobe. Hanák ich fotografoval na svojich cestách od Indiu cez Rusko po africkú Angolu, neobišiel ani rómske osady na Slovensku. Fotografie boli plynulým pokračovaním toho, o čo mu šlo vo filmoch: aj v nich sa zaujímal o životy obyčajných ľudí bez ohľadu na krajinu a miesto ich pôvodu.

Teraz je filmografia Dušana Hanáka vôbec po prvýkrát na internete.

Rozsiahlu retrospektívu pripravil portál DAFilms, ktorý patrí medzi najväčšie streamovacie portály na svete. Znamená to, že bude prístupná nielen na slovenskej verzii tejto stránky, ale v celej Európe, Ázii a Amerike. Je to doteraz najväčšia a najkomplexnejšia prehliadka jeho tvorby online.

Dorota Zacharová z tímu DAFilms hovorí, že vo svete jeho meno rezonuje. „Svedčí o tom záujem našich kurátorov v Európe, Amerike, Ázii, ktorí venujú tejto retrospektíve prioritný priestor.”

V prehliadke sa ocitlo spolu štrnásť titulov: sedem celovečerných a sedem krátkych menej známych snímok, ktoré Hanák

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Kultúra

Teraz najčítanejšie