Denník N

Mačky majú veľkú nevýhodu, že ich stále porovnávame so psami. No aj ony vedia prejaviť lásku, hovorí odborníčka na ich chov

Klára Nevečeřalová. Foto - Česká televízia
Klára Nevečeřalová. Foto – Česká televízia

Za problémovým správaním mačky je často chyba v komunikácii, vraví v rozhovore Klára Nevečeřalová, ktorá radí majiteľom „problémových“ mačiek. „S niektorými mačkami je to beh na dlhú trať a ľudia chcú často zázraky na počkanie,“ hovorí v rozhovore.

V rozhovore sa dozviete:

  • ako na mačky vplýva naša karanténa;
  • aké riziká sú spojené s tým, keď si zaobstaráme zviera počas pandémie;
  • na čo si treba dávať pozor, keď si berieme mačku od chovateľa a z útulku;
  • prečo nie je dobré občas púšťať „interiérovú mačku“ von;
  • ako riešiť problémové správanie mačky;
  • aké je riziko prenosu toxoplazmózy z mačky na človeka.

Mnohí z nás dnes ťažko znášajú karanténu a sociálnu izoláciu. Ako to zvládajú mačky, keď sú ich majitelia väčšinu času doma a nemajú od nich pokoj?

Nedá sa na to odpovedať všeobecne. Niektoré mačky sú tým nadšené – to sú tie mačacie „závisláčky“, ktoré sú vďačné za to, že môžu byť so svojím majiteľom. No sú, samozrejme, aj také, ktoré sú z toho „na nervy“, pretože nemajú pokoj, na ktorý boli zvyknuté.

Všeobecne majú mačky rady svoje rituály, a keď sme teraz väčšinu času doma, narušili sme im ich štandardný denný režim – o siedmej budíček, pred ôsmou ľudia odchádzajú z domu a mačka má až do piatej doma pohodičku. Potom sme prišli z práce, nasledovala nejaká zábava, večera a podobne. Teraz sa však celé dni obšmietame okolo mačiek, čiže majú narušený spánok a nemôžu si až tak strážiť svoje teritórium. Alebo ho, naopak, strážia ešte viac, pretože potrebujú chrániť svoju svorku. Mačka môže byť v dôsledku toho neurotická.

Takže pandémia výrazne ovplyvnila nielen ľudský, ale aj mačací život?

Určite. Hoci podľa mňa výraznejšie ovplyvnila psy než mačky. Kolegovia, ktorí sa zaoberajú psami, hlásia veľký nárast zlého správania v prípade psov, ktoré tieto zmeny nezvládajú. Ja mám pocit, že pri mačkách riešim stále rovnaké problémy, teda tie isté ako pred pandémiou.

Čím si vysvetľujete ten rozdiel? Nezdá sa mi, že by mačky boli adaptabilnejšie ako psy.

Určite nie sú adaptabilnejšie, práve naopak, mačky sú oveľa väčšie „konzervy“. Pre mačku to však môže byť ľahšie v tom, že je stále vo svojom stabilnom prostredí, len sa menia niektoré návyky. Psy to majú podľa mňa ťažšie v tom, že sú takmer všetky závislé od ľudí a veľmi ľahko si zvyknú na to, že ich pán je s nimi stále doma. A keď sa potom vráti k štandardnému režimu, pes sa z toho môže „zrútiť“.

Mačka to zvládne bez problémov?

Pre ňu to môže byť divné prvý týždeň, ale potom sa znova vráti do starých koľají. Je stále vo svojom prostredí a nemusí riešiť toľko stresových faktorov ako pes. No základný rozdiel je naozaj v tom, že nie je taká citovo závislá ako pes.

Na Slovensku počas pandémie stúpajú aj adopcie zvierat z útulkov. Zaznamenávate tento trend aj v Česku?

Áno, ale nemyslím si, že je dobrý nápad zaobstarať si domáceho miláčika práve počas pandémie.

Prečo?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda

Rozhovory

Veda

Teraz najčítanejšie