Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Spojenca sklamal, rivalovi dal najavo silu. Biden začal v úrade zostra

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Dobrý deň,

pandemická situácia v Európe je aj naďalej vážna a zdržanie dodávok vakcín znamená, že vyhliadky nie sú ideálne. Medzi najhoršie štáty momentálne patrí Portugalsko. To, čo sa tam stalo, vysvetľujeme v Svetovom newsfiltri.


Severná Amerika: Biden zvládol dôležité telefonáty

Joe Biden má za sebou prvý týždeň vo funkcii. Okrem dôležitých nariadení sa venoval aj komunikácii so zahraničnými lídrami.

O čo ide: Keď do Bieleho domu nastúpi nový prezident, jeho prvým telefonátom do zahraničia sa venuje veľká pozornosť. Môžu toho ukázať veľa – s kým chce spolupracovať viac, aký tvrdý bude voči rivalom a aký dobrý bude v diplomacii.

Donald Trump, prezident bez politických a diplomatických skúseností aj bez vzťahov so zahraničnými lídrami, bol špecifický prípad.

Keď volal s predstaviteľmi iných štátov, často hovoril najmä o sebe, občas sa preriekol a niekedy zašiel tak ďaleko, že to viedlo až k impeachmentu.

O to viac sa sledovalo, ako svoju kariéru začne Joe Biden.

Sklamaný sused: Americký prezident už má za sebou konverzácie s viacerými veľkými menami. Stopercentne príjemný zjavne nebol Bidenov rozhovor s blízkym spojencom Justinom Trudeauom. Ottawa bola prvou metropolou, kde po Bidenovej inaugurácii zvonil telefón.

Trudeau sa s Bidenom dohodol na tom, že hneď začnú opravovať hlboké väzby medzi Kanadou a USA. Spoločný pohľad vraj majú napríklad na ukončenie pandémie, podporu strednej triedy či boj s klimatickou zmenou.

Jedna vec však Trudeaua predsa len sklamala. Biden hneď po nástupe do úradu stopol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Koronavírus

Podcast Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Audio, Svet

Teraz najčítanejšie