Denník N

Vedci odporúčajú rodičovský štýl počas korony: Dajte deťom na výber, nedovoľte anarchiu

Ilustračné foto - Flickr.com/Nenad Stojkovic
Ilustračné foto – Flickr.com/Nenad Stojkovic

Nemecký výskum sa prihovára za výchovu podporujúcu samostatnosť. Nie je ani direktívna, ale ani nedovoľuje, aby deti nemali žiadne brzdy.

Štyria nemeckí psychológovia a psychologičky na jar minulého roka skúmali, ako sa darí rodinám, ktoré sa snažia praktikovať rodičovský štýl podporujúci samostatnosť. Je to metóda, pri ktorej rodičia nejdú do extrémov – teda deťom direktívne nenariaďujú, čo treba robiť, a dávajú im na výber, ale na druhej strane nedovoľujú bezbrehú anarchiu, keď si deti robia, čo chcú a prijímajú rozhodnutia nezodpovedajúce ich veku či mentálnym schopnostiam.

V nemeckom prieskume išlo o rodiny s deťmi od šesť do deväť rokov. Zber dát v podobe denných dotazníkov a denníkov takmer 600 rodičov sa prekrýval s obdobím, keď boli pre pandémiu zatvorené školy, rodičia pracovali z domu a rodiny spolu trávili viac času ako predtým.

Výskumníci v polovici januára o tom publikovali štúdiu v odbornom časopise Child Development a vyslovili názor, že opísaný rodičovský štýl má výhody nielen v „bežných časoch“, ale aj počas pandémie.

„Vyhoretí rodičia si môžu tento prístup osvojiť počas pandémie a pomerne rýchlo zožať úspechy. Postupom času sú deti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie