Denník N

V dodávke v Rakúsku zahynulo 71 utečencov, v Maďarsku zatkli aj vodiča

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované 28. 8. o 14:33 – Utečenci boli podľa polície po smrti asi dva dni, medzi mŕtvymi sú aj ženy a deti.

Na diaľnici pri rakúskom Parndorfe, asi štyridsať kilometrov od Bratislavy, objavili vo štvrtok ráno diaľniční policajti dodávku s mŕtvymi migrantmi. Napočítali ich 71.

Podľa predbežných zistení išlo o utečencov zo Sýrie, 59 mužov, 8 žien a štyri deti. Mŕtvi chlapci boli vo veku osem až desať rokov. Zomrelo tam aj dievčatko vo veku do dvoch rokov.

„Kolegovia boli hore celú noc a obhliadali telá,“ povedal pre Die Presse policajný hovorca Helmut Marban.

Utečenci boli podľa polície po smrti asi dva dni a do Rakúska ich zrejme priviezli už mŕtvych. Telá začali bližšie skúmať až po tom, ako auto z diaľnice odtiahli. ORF informuje, že 7,5-tonové auto vyrazilo na cestu v stredu ráno z Budapešti a na rakúske územie sa dostalo v noci na štvrtok.

Podľa polície utečenci v dodávke v Rakúsku pravdepodobne zomreli na následky udusenia sa, nepotvrdila však domnienky, že sa utečenci pred smrťou snažili z auta dostať. Stopy na jeho boku môžu byť aj staré.

Rakúska polícia zverejní aj horúcu linku pre ľudí, ktorí hľadajú svojich príbuzných a obávajú sa, že by mohli byť medzi obeťami z nákladného auta.

Prvé zatknutia

V Maďarsku v rámci akcie proti prevádzačom zadržali troch občanov Bulharska a jedného Afganca. Rakúska polícia predpoludním uviedla, že v Maďarsku zadržali dvoch občanov Bulharska a jedného Maďara, ktorí s autom jazdili a vyšetrovateľov by mohli priviesť na „stopu k osobám v pozadí“. Medzi vyšetrovanými je aj vodič auta.

Ľudia v pozadí tejto prevádzačskej skupiny by podľa Kronen Zeitung mali byť v Rumunsku.

Podľa zástupcu prokuratúry bol na podozrivých vydaný európsky zatykač, ale nie je jasné, kedy ich vydajú do Rakúska. Rozhodne o tom maďarský súd.

Rakúske médiá špekulujú aj o pozadí maďarskej firmy, ktorá auto kúpila. Mal by jej šéfovať človek z Ukrajiny, môže tak ísť o medzinárodný prevádzačský gang.

O trase auta polícia zatiaľ veľa nevie. Je možné, že prichádzalo z južnej strany, informácia je na základe rakúskeho mýtneho systému.

Do Burgenlandu kvôli vlne utečencov prichádzajú policajné posily z iných častí krajiny. Rakúsko zapojí aj armádu, no nemala by priamo strážiť hranice, ale pomáhať napríklad pri preprave ľudí.

Rakúšania tiež vylúčili, že by kvôli tragédii zaviedli hraničné kontroly, posilnia však kontroly vo vnútrozemí.

Video: Na dodávke, v ktorej zomreli utečenci, zaisťovali stopy
technici v bielych oblekoch (autor: Martina Pažitková)

Nešlo o slovenskú dodávku

Veľké emócie smrť utečencov vyvolala aj na Slovensku, najmä pre prvé informácie, že išlo o slovenské auto. Hovorca koncernu Agrofert Karel Hanzelka však informoval, že auto vyradili a predali ešte v roku 2014.

„Podľa zatiaľ dostupných informácií následne ešte došlo k ďalšiemu predaju tretiemu subjektu do Maďarska. Noví majitelia neodstránili pôvodné nápisy na aute, ako boli povinní,“ reagoval Hanzelka s tým, že Hyza s týmto vozidlom nemá nič spoločné.

Marketingový riaditeľ firmy Hyza Mikuláš Šranko doplnil, že všetky vozidlá spoločnosti Hyza sú monitorované GPS systémom a sú na Slovensku. Kupec z minulého roka podľa neho auto ďalej predal maďarskej firme Mastermobiker KFT.

Agrofert vyslal na miesto nešťastia svojich ľudí, aby pomohli rakúskej polícii vypátrať páchateľov.

Hovorca maďarskej vlády János Lázár potvrdil, že ŠPZ je maďarská dočasná, ktorú si v juhomaďarskom Kecskeméte prevzal istý občan Rumunska. To by naznačovalo, že auto kúpil iba nedávno. Rumunsko však túto informáciu odmieta.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kaliňák a Fico sľubujú boj s pašerákmi

Práve tvrdý boj proti pašerákom a skupinám, ktorí neraz zneužívajú bezvýchodiskovú situáciu utečencov, je jediným riešením tejto krízy, reagovalo na tragédiu slovenské ministerstvo vnútra. „Len tak môžeme zabrániť utrpeniu, ktorému sú títo ľudia neraz vystavovaní,“ píše sa vo vyhlásení.

„Šokovala ma, ale aj pobúrila informácia o náleze auta s desiatkami mŕtvych migrantov len tak málo kilometrov od nášho hlavného mesta, v susednom Rakúsku,“ reagoval na smrť utečencov pri Parndorfe slovenský premiér Robert Fico.

„Táto smutná udalosť dokazuje neľudskosť pašerákov a prevádzačov, ktorí sa priživujú na preprave zúfalých utečencov a neváhajú v záujme zisku obetovať ich životy.“ Premiér vyzval na boj proti pašerákom a opakuje, že problém migrácie treba riešiť tam, odkiaľ pochádza.

Premiér Fico často hovorí o tom, že problém utečencov treba riešiť v krajinách, kde ich problémy vznikli. Opakuje napríklad, že Slovensko nerozpútalo boje v Líbyi, ktorou teraz zmieta chaos a ktorou prechádzajú mnohí utečenci z Afriky, ale aj Blízkeho východu.

Slovensko spolu s viacerými krajinami východnej Európy odmietlo kvóty  na utečencov. Vláda oznámila, že dobrovoľne prijmeme dvesto utečencov, no len kresťanov zo Sýrie. Dočasne v tábore v Gabčíkove tiež ubytujeme päťsto utečencov, ktorí sú teraz v Rakúsku. A to aj napriek tomu, že ich miestni v referende odmietli.

Video: Smrť utečencov otriasla aj policajtmi, na diaľnici videli krv
(autor: Martina Pažitková)

Otrasená bola aj Angela Merkelová

V Rakúsku vnímali smrť utečencov pri Parndorfe ako vážnu udalosť, ministri narýchlo zvolávali tlačovky.

Ministerka vnútra Johanna Mikl-Leitner vyhlásila, že pašerákov utečencov už po tomto nie je možné považovať za dobrosrdečných záchrancov, ale za zločincov. Rakúsko podľa nej musí voči nim uplatniť nulovú toleranciu. „Táto tragédia nás všetkých zasiahla,“ povedala podľa ORF.

Minister spravodlivosti Wolfgang Brandstetter je „šokovaný, hlboko zasiahnutý a nahnevaný“. „Už predtým sme sa báli, že počas prevádzania migrantov pašerákmi zomierajú ľudia, pretože organizované prevádzanie ľudí je hrozná forma ťažkého zločinu,“ povedal.

Reagovala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá povedala, že je otrasená. Vyhlásila, že utečeneckú krízu je potrebné solidárne rýchlo vyriešiť.

Podľa denníka Krone Zeitung rakúska polícia len vo štvrtok ráno oznámila, že v utorok zadržali troch pašerákov v mestečku Bruck an der Leitha neďaleko Parndorfu. Jeden z nich viezol v dodávke 34 utečencov, vrátane desiatich detí. Podľa ich slov sa nezastavili od srbských hraníc a ku koncu cesty už nemohli poriadne dýchať. Vodič dodávky však zastaviť odmietal.

Tlak na schengenskú hranicu sa stupňuje. Maďari dokončujú plot na srbskej hranici a veľký konflikt sa tento týždeň odohral aj na macedónsko-gréckej hranici, kde pohraničníci hádzali do utečencov zvukové granáty.

 

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Migrácia

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie