Denník N

Rozbehol protischránkový register a postavil sa Kmotríkovi, teraz to chce sudca Macek skúsiť s najvyšším správnym súdom

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Predseda Okresného súdu v Žiline je zatiaľ jediným kandidátom na predsedu najvyššieho správneho súdu. Je málo pravdepodobné, že bude mať protikandidáta.

Zatiaľ jediným kandidátom na post predsedu najvyššieho správneho súdu je sudca Jaroslav Macek, ktorý od roku 2016 šéfuje Okresnému súdu v Žiline. Navrhli ho dvaja členovia súdnej rady – bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros a prešovský krajský sudca a podpredseda rady Miloš Kolek.

Macek na súde rozbiehal protischránkový register. Mal na to niekoľko mesiacov, rovnako ako by v prípade zvolenia mal aj na rozbeh najvyššieho správneho súdu. Za jeho úlohu pri rozbehu registra a za prístup k sudcovskému povolaniu si pred týždňom prevzal ocenenie Biela vrana.

Sudca Jaroslav Macek napríklad rozhodoval aj v prípade, v ktorom sa napokon podnikateľ Ivan Kmotrík musel priznať k spoluvlastníctvu dcérskej firmy Bratislavskej vodárenskej spoločnosti – po rokoch, keď to bolo verejným tajomstvom. Výsledkom bolo, že Kmotrík napokon predal svoj podiel vo vodárňach Bratislave a z roky výnosného biznisu vycúval.

Termín prihlasovania kandidátov končí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Najvyšší správny súd

Slovensko

Teraz najčítanejšie