Dlhý covid sa týka do 10 percent pacientov, postihuje aj zdravých či športovcov, vraví český lekár

Covid-19 nie je banálne ochorenie, z liekov zaberajú len kortikoidy, remdezivir nemá efekt a ivermektín nepoužívajú, vraví lekár Michal Kopecký.
Michal Kopecký (44) je vedúcim lekárom Centra postcovidovej starostlivosti pri Fakultnej nemocnici Hradec Králové.
Centrum otvorili v januári a je zamerané na liečbu dlhého covidu (postcovidový syndróm), keď symptómy ochorenia trvajú viac ako tri mesiace. Pacientov vyšetrujú ambulantne, hoci do budúcna zvažujú, že by malú časť z nich aj hospitalizovali, ak to ich zdravotný stav bude vyžadovať.
Lekár v rozhovore hovorí, že pľúcnym pacientom s covidom veľmi pomáha, ak sú fyzicky aktívni. „Ak sa nehýbu, v dôsledku pozápalových zmien sa v tele tvoria mikrotromby (malé krvné zrazeniny – pozn. red.) aj veľké tromby. Skoro všetkým pacientom podávame liečbu proti zrážaniu krvi, aby sme predišli veľkým komplikáciám typu embólie.“

Prečo vôbec zakladať postcovidové centrum?
Symptómov postcovidového syndrómu je veľa a nie sme odborníkmi vo všetkých lekárskych odboroch. Každý z nás vie o niečo viac vo vlastnom odbore. Ak má pacient nejaký problém, je lepšie, ak je k dispozícii viacero odborníkov, ktorí sa problematike rozumejú. Najlepšie to funguje v rámci jedného centra, kde sú odborníci pokope, navzájom si môžu poradiť a navrhnúť najlepšiu možnú liečbu. Čím viac odborností, tým viac poznatkov a tým lepšia starostlivosť.

Aké odbornosti sú v postcovidovom centre zastúpené?
Pľúcny lekár, kardiológ, reumatológ, psychiater, neurológ, rehabilitačný lekár, imunológ, hematológ, angiológ (na ochorenia cievneho systému – pozn. red.), dermatológ, somnológ (na ochorenia spánku – pozn. red.) a rádiológovia. Napodiv aj súdni lekári, ktorí majú isté poznatky.