Denník N

Lockdown prišiel neskoro, situácia sa nezlepšuje aj pre mutácie. Čo by mala vláda robiť inak, odpovedajú odborníci (anketa)

Koláž N
Koláž N

Alexandra Bražinová, Richard Kollár, Vladimír Krčméry, Ján Mikas, Pavol Čekan, Ivan Bošňák, Jozef Šuvada či Štefan Laššán odpovedajú, prečo sa situácia s covidom na Slovensku nezlepšuje a čo by mala vláda teraz urobiť.

Na Slovensku už mesiac platí tvrdý lockdown. Prebehli dve kolá plošných testovaní. Na cestu do práce alebo aj do prírody treba negatívny test, je zakázané stretávať sa s ľuďmi mimo domácnosti, deti naďalej zostávajú doma. Napriek tomu sa situácia v nemocniciach naďalej zhoršuje.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v pondelok vyhlásil, že lockdown nefunguje, zvažuje ďalšie prísnejšie opatrenia, preto na utorok zvolal pandemickú komisiu, aby vláde poradila, čo má ďalej robiť.

Denník N oslovil odborníkov s otázkami, ako hodnotia súčasnú situáciu.

Otázky: 

  • Prečo sa situácia s covidom na Slovensku po mesiaci tvrdého lockdownu a masívnom plošnom testovaní nezlepšuje?
  • Čo by mala vláda teraz robiť?

Alexandra Bražinová,
epidemiologička

Momentálne nastavenie je, že dodržiavanie je na zodpovednosti jednotlivcov a kontrola zo strany štátu je minimálna. Očividne to nefunguje, keďže dochádza k mnohým porušovaniam predpisov, čo s veľkou pravdepodobnosťou prispieva k pretrvávaniu nepriaznivej situácie.

V súčasnosti ešte stále veľa ľudí nenosí dôsledne rúška, nedodržiava minimalizáciu kontaktov. Celoplošné testovanie v oblastiach, kde nebolo nevyhnutné – na územiach s nízkym výskytom –, nielenže neprispelo k zlepšeniu situácie, ale mohlo ju aj zhoršiť šírením infekcie prostredníctvom dokladov o falošnej negativite.

Proti pandémii by mohla zabrať prísna kontrola zavedených opatrení, jasná komunikácia krokov na riešenie situácie zo strany vlády a rozhodovanie o manažovaní pandémie založené na odborných poznatkoch a skúsenostiach z krízového manažmentu.

Ján Mikas,
hlavný hygienik

Myslím si, že treba dodržiavať opatrenia, to je alfa a omega posunu k lepšiemu. Nechcem zvaľovať nič na ľudí. Máme tu dve mutácie covidu, či už britského, alebo toho tropického, čiže aj rôzne varianty tohto vírusu môžu mať výrazný vplyv na to, ako sa mení epidemická situácia.

Keby sa dodržiavali opatrenia, ktoré máme nastavené, všetkými občanmi bez výnimky, tak by sa podľa môjho názoru podobným spôsobom dalo pokračovať.

Richard Kollár,
matematik

Do 20. 1. 2021 sa podľa reportovaných dát z testovania epidemická situácia zlepšovala, úplne v súlade s trendmi v okolitých krajinách. Odvtedy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie