Denník N

Kampaň na podporu očkovania obišla Maďarov, Rómov aj ostatné menšiny. Ministerstvo to chce napraviť

Štátna kampaň na podporu očkovania nemá jazykové mutácie v jazykoch menšín a medzi osobnosťami propagujúcimi očkovanie nie sú príslušníci národností. Podľa ministerstva sa to bude meniť.

Kampaň ministerstva zdravotníctva na podporu očkovania vo svojej prvej fáze nemyslí na národnostné menšiny žijúce na Slovensku: stránka kampane je iba v slovenčine a medzi osobnosťami propagujúcimi očkovanie nie je ani jeden zástupca či zástupkyňa menšín.

Ťažiskom kampane, ktorá sa rozbehla v piatok, je podpora očkovania známymi osobnosťami pomocou fotografií, osobných odkazov aj videí, ktoré sa zverejňujú na youtubovom kanáli. Hlavnou stránkou kampane je stránka slovenskoproticovidu.sk, na ktorej nájdete informácie o očkovaní a vizuály s fotografiami osobností.

Podobná nemecká stránka má napríklad ruskú či tureckú verziu, menšinové mutácie sú bežné aj v Rakúsku. U nás zatiaľ platí len „na Slovensku po slovensky“.

Národnostné menšiny pritom tvoria zhruba 18 percent obyvateľov Slovenska; najpočetnejšie menšiny sú maďarská (približne 450-tisíc), rómska (okolo 440-tisíc), rusínska (cca. 33-tisíc) a česká (približne 30-tisíc).

Medzi Maďarmi je dôvera voči očkovaniu nízka

Komunikovanie kampane len v slovenčine môže byť problém, pretože

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Očkovanie proti koronavírusu

Sčítanie obyvateľov 2021

Slovensko

Teraz najčítanejšie