Denník N

Vakcíny by mali stačiť aj bez Sputnika. Kolektívnu imunitu môžeme mať v lete, hovorí zástupca Komisie

Ilutračné foto – TASR/AP
Ilutračné foto – TASR/AP

Ak nebudú problémy s distribúciou, kolektívnu imunitu dosiahne EÚ v lete, myslí si zástupca Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Francúzsko a Nemecko svojim občanom sľubujú, že do konca leta zaočkujú proti covidu-19 každého, kto bude chcieť. Lídri dvoch najväčších štátov v EÚ veria, že tento cieľ sa podarí naplniť aj napriek problémom s dodávkami vakcín.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko si myslí, že je reálne, aby v lete bolo zaočkovaných dosť ľudí na vytvorenie kolektívnej imunity. Hranica, ktorú experti považujú za nevyhnutnú, je 70 percent.

„Ak nebudú distribučné problémy, malo by nám to stačiť,“ povedal o dodávkach vakcín počas online brífingu kancelárie Európskeho parlamentu. Do konca leta by ich malo prísť najmenej 500 miliónov.

Koľko dávok môžeme očakávať

V prvom štvrťroku príde do štátov EÚ sto miliónov dávok vakcín proti covidu-19. Najviac ich bude v marci – až 55 miliónov. Vakcíny sa medzi štáty delia podľa počtu obyvateľov a Ladislav Miko vysvetľuje, že na Slovensko pripadá 1,22 percenta dávok. To znamená, že v marci by mohlo byť k dispozícii 671-tisíc dávok.

„Záleží však na slovenskej vláde, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Svet

    Teraz najčítanejšie