Denník N

Na úplatkoch zobral vyše 170-tisíc eur, teraz sa Kočnerov vybavovač Sklenka súdi o 14. sudcovský plat

Vladimír Sklenka pri vymenovaní za sudcu prezidentom Ivanom Gašparovičom v roku 2014. Foto – TASR
Vladimír Sklenka pri vymenovaní za sudcu prezidentom Ivanom Gašparovičom v roku 2014. Foto – TASR

Kľúčový svedok proti mnohým sudcom spolupracuje s vyšetrovateľmi a jeho obvinenie odložili, vyhol sa tak zatiaľ aj zaisteniu majetku. Súdi sa o vyplatenie platu za obdobie, keď nemohol súdiť.

Vladimír Sklenka bol sudcom päť rokov a z justície odišiel s veľkou hanbou. Začínal ako ochrankár Štefana Harabina. Ako po sudcovi po ňom zostala najmä korupčná sieť, vybavovanie rozsudkov a spolupráca na ovplyvňovaní ostatných sudcov v tíme s Marianom Kočnerom a Monikou Jankovskou.

Sklenka sa vzdal funkcie pod ťarchou Kočnerovej Threemy. Mafián ho označoval za boha a sudca mu podliezal a informoval ho o všetkom, čo sa udialo na Okresnom súde Bratislava I. Dôkazom je vyše šesťtisíc šifrovaných správ za necelý rok.

Ako sudca mal priemerný ročný príjem niečo vyše 31-tisíc eur. Priznal, že len od Kočnera zobral na úplatkoch vyše 170-tisíc eur. Neskôr priznal, že bral aj od bratislavského sudcu Richarda Molnára, ktorý „riešil“ kauzy za vplyvného právnika Zoroslava Kollára. A priznal aj peniaze v obálkach od bývalej podpredsedníčky Najvyššieho súdu Jarmily Urbancovej.

Práve tieto svedectvá zo Sklenku spravili kľúčového svedka v kauzách Búrka aj Víchrica. Vďaka priznaniu a spolupráci s vyšetrovateľmi mu odložili obvinenie a nemá zaistený ani majetok. Zatiaľ čo sudcovia, voči ktorým vypovedá, sú vo väzbe, Sklenka je na slobode.

Peniaze sú pre Vladimíra Sklenku dôležité. Najnovšie sa súdi s Okresným súdom Bratislava I, na ktorom pôsobil. Žiada o doplatenie mzdy, ktorú koncom roka 2019 nedostával, ako aj 14. sudcovský plat.

Čo tam po Threeme

Sklenka sa súdi o časť platu, o ktorý prišiel od konca októbra do konca decembra 2019, keď mal pozastavený výkon funkcie. Vtedajšia predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková naňho podala disciplinárny návrh s najprísnejším trestom – vyzliecť z talára. To automaticky znamenalo aj žiadosť na pozastavenie výkonu funkcie sudcu, v čom jej senát vyhovel.

V takom prípade nedostáva sudca plný plat. Sklenka ako otec dvoch maloletých detí mal nárok na polovicu príjmu. Za dva mesiace tak prišiel o zhruba tritisíc eur. Navyše žiada svoj domovský súd o vyplatenie štrnásteho platu, na ktorý majú sudcovia nárok.

Súdi sa teda o zhruba šesťtisíc eur.

Disciplinárny návrh podala Praženková po zverejnení Kočnerovej Threemy. Verejnosť si už vtedy mohla prečítať, o čom všetkom si s mafiánom písal. „Viem, že ty urobíš to, čo nikto,“ chválil Kočner Sklenku.

„Kedy si vezmeš vianočné?“ pýtal sa Kočner.

„Budúci týždeň, ak si tu,“ reagoval dnes už bývalý sudca.

Kočner: „Jasné, ako si povieš.“

Sklenka po zverejnení Threemy mlčal pred novinármi, pred kolegami zo súdu a nedošiel ani na súdnu radu, ktorá ho chcela na túto tému vypočuť. „V dôsledku tohto jeho pasívneho, ľahostajného a voči sudcovskému stavu nezodpovedného a nečestného prístupu k takým závažným skutočnostiam a informáciám došlo k mimoriadnemu ohrozeniu dôvery verejnosti v súdnictvo a spravodlivosť, a tým narušil vážnosť a dôstojnosť svojej osoby ako sudcu,“ napísala v zdôvodnení disciplinárneho návrhu Praženková.

Sklenkova logika: nepotrestali ma, mám na peniaze nárok

Sklenka sa ešte pokúsil voči pozastaveniu výkonu odvolať, ale neuspel. Následne sa funkcie sudcu vzdal. Posledným dňom roka 2019 prestal byť sudcom a následne do dvoch týždňov voči nemu zastavili aj disciplinárne konanie. Na to sa teraz Sklenka odvoláva.

Peniaze si nárokuje preto, že ak je voči sudcovi disciplinárne konanie zastavené, respektíve, ak je „oslobodený“, peniaze mu majú spätne doplatiť. Sklenka tvrdí, že disciplinárne konanie ani nezačalo, bolo zo zákona zastavené, a teda nedostal ani žiaden disciplinárny trest.

Keď požiadal o doplatenie peňazí priamo Okresný súd Bratislava I ešte v januári 2020, neuspel. Vysvetlenie bolo, že nie je sudcom a na doplatenie mzdy v súvislosti so zastavením disciplinárneho konania nemá nárok.

V zákone sa totiž píše, že ak zanikne dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu, doplatí sa sudcovi rozdiel platu, o ktorý bol krátený. Jednoznačne je tam teda uvedené, že sa to týka sudcu. Nie osoby, ktorá už sudcom nie je.

Na štrnásty plat nemá odpracované dni

Okrem toho, Sklenka musel vedieť, keď sa vzdával funkcie sudcu, pod akou ťarchou dôkazov je. Následne začal spolupracovať s políciou.

Vedenie súdu mu odkázalo, že zastavenie disciplinárneho konania si mylne zamieňa s oslobodzujúcim verdiktom disciplinárneho senátu.

Pokiaľ ide o nárok na 14. plat, tak naň nemá Sklenka nárok tiež. Sudcovia ho dostávajú, ak za polrok odpracujú aspoň 95 dní. U Sklenku to bolo len 78 dní. Sklenka žiada, aby sa mu započítali aj dni, keď mal pozastavený výkon funkcie.

Najskôr jeho výpoveď spustila v marci 2020 akciu Búrka. V lete jeho výpoveď na NAKA trvala takmer dva týždne a na jeseň spustila akciu Víchrica. Foto – TASR

Denník N oslovil aj Sklenku prostredníctvom obhajcu, ktorý ho v spore s Okresným súdom Bratislava I zastupuje. Chceli sme poznať jeho argumenty, prečo si myslí, že má na peniaze nárok. Dostal aj otázku, či považuje za etické, aby doplatenie mzdy žiadal človek, ktorý priznal stotisícové úplatky.

Právny zástupca Miroslav Ivanovič odpísal, že nemá mandát od klienta sa k sporu vyjadrovať.

Právoplatné rozhodnutie v spore zatiaľ nie je. Okresný súd v Banskej Bystrici vlani v júni síce vydal platobný rozkaz, ktorým súd Bratislava I zaviazal Sklenkovi peniaze vyplatiť, ale vedenie súdu voči rozhodnutiu podalo odpor. Malo by sa teda riadne pojednávať.

Žaloba skončila na Okresnom súde Bratislava III.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kauzy Búrka a Víchrica

Slovensko

Teraz najčítanejšie