Denník N

Lekári bez hraníc: Zdravotníctvo v Manause znova skolabovalo, netušíme, koľko ľudí zomiera doma 

Príbuzní chorých stoja v rade na naplnenie kyslíkových fliaš. Foto - TASR/AP
Príbuzní chorých stoja v rade na naplnenie kyslíkových fliaš. Foto – TASR/AP

Druhá vlna zasiahla v brazílskom meste mladších, ľudia si zháňajú kyslík doma, hovorí Vitoria Ramosová z Lekárov bez hraníc, ktorí majú v regióne doktorov.

V apríli šokovali svet fotky z Manausu, kde zosnulých pochovávali do masových hrobov. Epidémia covidu v tomto brazílskom meste v amazonskom pralese bola jedna z najhorších na svete.

Štúdie dokonca naznačovali, že väčšina ľudí prekonala infekciu, čo dávalo nádej, že mesto dosiahlo kolektívnu imunitu.

Po deviatich mesiacoch sa však situácia v meste zopakovala a vedci si lámu hlavu, čím to je.

„Zdravotný systém v Manause úplne kolabuje, počet pacientov je enormný. Keďže sú nemocnice plné, nemôžu prijímať nových pacientov. Ľudia zostávajú doma a sami sa snažia zohnať pre seba či blízkych kyslíkové fľaše. Nemáme ani potuchy, koľko ľudí trpí a zomiera doma,“ hovorí Vitoria Ramosová z brazílskej pobočky Lekárov bez hraníc, medzinárodnej organizácie, ktorá v regióne pôsobí.

Aká je dnes situácia v amazonskom regióne?

Situácia v Brazílii je skutočne zlá. Máme viac ako 200-tisíc mŕtvych a 8,5 milióna prípadov. Amazonský región je momentálne jednou z najviac zasiahnutých oblastí. Brazília je veľká krajina kontinentálnych rozmerov, sú tu veľké rozdiely. Amazonský región má zlý prístup k zdravotnej starostlivosti, je tu nedostatok doktorov v porovnaní s regiónmi na juhu a východe. Keď niečo také veľké ako covid príde do oblasti, kde zdravotný systém nemá dobrú infraštruktúru, ľudia tu menej navštevujú doktorov a majú väčšie komorbidity, je to vidieť.

Ako to vyzerá v samotnom meste Manaus? 

Zdravotný systém v Manause skolaboval minulý apríl. Bolo to najhoršie miesto v Brazílii a teraz sme svedkami toho istého. Je tu však veľa rozdielov. Druhá vlna, ak ju tak môžeme volať, lebo prvá vlna nikdy skutočne neskončila, zasahuje viac mladších ľudí, napríklad od štyridsiatnikov po šesťdesiatnikov, s komorbiditami, hlavne obezitou.

V Manause sú momentálne všetky nemocnice plné. Nemocnice, ktoré boli minulý rok plne covidové, sa začali vracať k normálnemu fungovaniu, ale teraz sú znova celé covidové. Sú na 200-percentnej kapacite lôžok. Všetci zdravotníci sú vyčerpaní a unavení, počet pacientov je enormný. Keďže nemocnice sú plné, nemôžu prijímať nových pacientov. Ľudia nemôžu nájsť miesto v nemocniciach, zostávajú doma a sami sa snažia zohnať pre seba či blízkych kyslíkové fľaše. Nemáme ani potuchy, koľko ľudí trpí a zomiera doma. Zdravotný systém teraz úplne kolabuje.

V Manause mala byť už dosiahnutá kolektívna imunita, podľa štúdie u krvných darcov 76 percent na jar prekonalo infekciu. Ako je možné, že teraz sa situácia zopakovala?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Svet

    Teraz najčítanejšie