Denník N

Výnosnú pôdu pod obchvatom vlastní aj menovec prokurátora z kauzy Glance House

Takto by chcel štát už na budúci rok stavať aj 59 kilometrov autostrády okolo Bratislavy s jej napojením na Dunajskú Stredu. Má stáť vyše 4 miliardy eur. Foto - Tasr
Takto by chcel štát už na budúci rok stavať aj 59 kilometrov autostrády okolo Bratislavy s jej napojením na Dunajskú Stredu. Má stáť vyše 4 miliardy eur. Foto – Tasr

Pozemky v okolí budúceho obchvatu, ktoré dnes štát vykupuje za milióny eur, nadobudol aj Ľubomír Klčo. Je aj na niekoľkých listoch vlastníctva spolu s ľuďmi, ktorí sa zviditeľnili v kauze pozemkov pod automobilku Jaguar.

Ľubomír Klčo je mladý právnik, ktorý figuruje na liste vlastníctva ako jeden z troch spolumajiteľov veľkej parcely v oblasti, v ktorej štát plánuje stavať v budúcnosti bratislavský obchvat.
Na tom istom liste vlastníctva je spolu s ním aj Marek Noga, šéf firmy Poľnohospodárska pôda, ktorá prezieravo kúpila od ľudí z Lužianok pri Nitre pozemky za niekoľko desiatok centov.
Pár týždňov nato vzrástla ich cena niekoľkonásobne. Štát totiž ohlásil, že sa na nich bude stavať automobilka Jaguar Land Rover.
Strana Sieť  upozornila,  že podnikavci takto obrali obyvateľov Lužianok takmer o 2 milióny eur.
Pozemky v okolí obchvatu boli kedysi lacnou pôdou na pestovanie za niekoľko desiatok centov za meter štvorcový, dnes ich štát vykupuje v priemere po 60 eur za meter štvorcový. Tí, ktorí tieto pozemky prezieravo nadobudli od ľudí, ktorí o obchvate nevedeli, na tom mohli dobre zarobiť.

Zarobiť sa dajú aj milióny

Ľubomír Klčo vlastní veľkú parcelu s rozlohou vyše 50-tisíc metrov štvorcových spolu s Marekom Nogom a jeho obchodným partnerom Borisom Tonkovičom. No Klčo má, podľa štátnych máp na webe, aj polovicu z menšej parcely s rozlohou asi 5-tisíc metrov štvorcových neďaleko tej veľkej.

V okolí obchvatu, zrejme však nie priamo na ňom, sa črtajú aj iné parcely, na ktorých figuruje jeho meno. Našli sme napríklad ďalšiu s výmerou vyše 8-tisíc metrov štvorcových, ktorá by mala spadať pod štátny výkup pôdy, a Klčo je jej dvojtretinový majiteľ.

Pre ilustráciu, ak sa napríklad 57-tisíc metrov štvorcových (približný súčet dvoch spomínaných parciel, pozn. red.) skúpi po 60 centov za meter štvorcový, vychádza to na niečo vyše 34-tisíc eur. Dnes sa dajú pri priemernej štátnej výkupnej cene predať za takmer 3,5 milióna eur.
Ide pritom o pozemky v Podunajských Biskupiciach a platí, že čím bližšie k metropole, tým je vyššia cena. Priemerná výkupná cena 60 eur za meter štvorcový vychádza na celú autostrádu, ktorá v sebe zahŕňa nielen obchvat Bratislavy, ale aj jej rýchle napojenie až po Dunajskú Stredu.
Pre kalkuláciu s bežnou cenou pôdy sme využili hodnotu 60 centov, pretože bežne sa orná pôda predáva po 45 až 85 centov za meter štvorcový.

Spomínanú väčšiu parcelu kupoval asi pred rokom Marek Noga. Ďalší dvaja spolumajitelia sa na jej liste vlastníctva ocitli o čosi neskôr cez zámenné zmluvy.
Rovnako to bolo aj v prípade menšej parcely, na ktorej figuruje s Nogom iba Klčo.

Výkup pozemkov

Národná diaľničná spoločnosť vykupuje pozemky pod budúci obchvat Bratislavy a jeho napojenie na Dunajskú Stredu.

Ráta s tým, že ju 5 miliónov metrov štvorcových vyjde takmer na 300 miliónov eur.
Ide spravidla o pôdu na pestovanie, nebyť nakreslenej diaľnice, stál by jej meter štvorcový 45 až 85 centov. Celá pôda pod diaľnicu by tak stála pri maximálnom odhade iba niečo vyše 4 milióny eur, ak by sa predávala ako pôda na pestovanie.

O tom, že cez ich pozemky povedie diaľnica, niektorí ľudia nemuseli vedieť.
Preto sa oplatilo podnikavcom takúto pôdu kupovať dopredu za cenu pôdy na pestovanie.

Je to syn prokurátora?

Ľubomír Klčo je pritom menovcom prokurátora trnavskej prokuratúry. Keď sme sa hovorcu trnavskej prokuratúry pýtali, či má prokurátor syna s rovnakým menom vo veku približne 31 rokov, túto informáciu potvrdil.

Klčo mladší definitívne nepotvrdil, či je synom prokurátora. Keď sme mu písali, že informácie o príbuzenskom vzťahu máme od prokuratúry, a pýtali sme sa aj na prípadnú asistenciu jeho otca pri nadobúdaní pozemkov, odpovedal, že mu otec nijako neasistoval s nadobúdaním pozemkov v okolí budúceho obchvatu.

Obchodný register o Ľubomírovi Klčovi mladšom hovorí, že pôvodne býval v Trnave, dnes pôsobí ako právnik v Bratislave.

Klčo mladší tiež odpísal, že mu môžeme zatelefonovať v pondelok pre viac informácií, pretože je pracovne vyťažený a mimo hlavného mesta. No zareagoval, že informácie o tom, od koho, ako a za koľko nadobudol spomínanú pôdu, zverejniť nebude môcť.

„Určite chápete, že ako advokát som viazaný zákonom o advokácii, a preto vám ďalšie informácie nemôžem poskytnúť. Ďakujem za pochopenie,“ napísal Klčo.
Vylúčiť sa nedá ani to, že na parcelách figuruje iba z toho dôvodu, že ho tým poveril klient.

Ustanovil ho za prokurátora Trnka

Trnavský prokurátor Ľubomír Klčo je známy z kauzy Glance House. Túto kauzu mu kedysi pridelili na dohľad. Generálna prokuratúra mu ju poslala po tom, ako ju v Bratislave odmietli pre možnú zaujatosť vo vzťahu k Dobroslavovi Trnkovi.

Práve Trnka v roku 2004 ustanovil Klča za krajského prokurátora, aj keď nevyhral vo výberovom konaní, informoval o tom v minulosti denník SME.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Obchvat Bratislavy

Teraz najčítanejšie