Denník N

Český týždeň: Do volieb je osem mesiacov a nikto nevie, ako prebehnú

Česky premiér Andrej Babiš. Foto - TASR/AP
Česky premiér Andrej Babiš. Foto – TASR/AP

1. Ústavný súd zmenil volebný zákon. 2. Ministerstvo odmieta pomoc Nemecka v Chebe. 3. Úrady tlačia na živnostníkov, aby stiahli žiadosti o pomoc.

Pripravuje reportér českého Deníka N Kirill Ščeblykin

Českom hýbe pandémia aj rozhodnutie ústavného súdu, ktoré zamiešalo voľbami osem mesiacov pred hlasovaním. Prinášame prvý český newsfilter, zhrnutie toho najdôležitejšieho, čo sa v Česku za týždeň stalo, ktorý budeme uverejňovať vždy v piatok.

1. Súd uškodil Babišovi, no možno aj opozícii

Ústavný súd tento týždeň zrušil časť volebného zákona. Podľa ústavy by mali sily v poslaneckej snemovni pomerne odrážať hlasovanie vo voľbách. A to zákon nespĺňal – pri prepočte hlasov na mandáty príliš nahrával veľkým stranám.

Výsledok? Víťaznému hnutiu ANO Andreja Babiša pri posledných voľbách stačilo na získanie jedného kresla o trochu viac ako 19-tisíc hlasov, zatiaľ čo pri menších stranách to mohol byť aj viac ako dvojnásobok.

S tým je zrejme koniec a českému premiérovi sa to veľmi nepáči. Babiš okrem klasických útokov na moc sudcov, pripomínajúcich reči o sudcokracii bývalého prezidenta Václava Klausa, vytiahol aj otázku, či náhodou nechce predseda ústavného súdu kandidovať za prezidenta za stranu, ktorá zrušenie zákona navrhla. Asi je premiérovi podozrivé, že by v Česku niekto niečo robil len tak.

Nervozitu niektorých politikov zvyšuje aj fakt, že ústavný súd rozhodol niekoľko mesiacov pred voľbami, a to napriek tomu, že mu prípad ležal na stole od roku 2017. Slová ústavného sudcu Jana Filipa, že spísanie cvičného návrhu nového systému mu trvalo 48 minút, keď rozhodovanie v celej veci zabralo tri roky, pôsobia trochu úsmevne.

Vymyslieť systém, ktorý by všetkým pomohol a nikomu neuškodil, nie je možné, a tak sa rokovania môžu ťahať.

Babišovi pritom možno tečú nervy úplne zbytočne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Český týždeň

Koronavírus

Svet

Teraz najčítanejšie