Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Lockdown, ktorý pomáhal, nahradila vláda nemožným COVID automatom

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Vláda to hodila na hygienikov a tí na starostov. 2. Druhú vlnu mohol zastaviť lockdown. 3. Hlásite sa k ďalšej národnosti? Môžete.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Iniciatíva Slovenskí záhradníci podporuje vzťah ľudí k pôde, záhrade, pestovaniu vlastného ovocia aj zeleninky. Slovenskizahradnici.sk


Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Vláda to hodila na hygienikov a tí na starostov

Od 8. februára mal zavládnuť v krajine poriadok, aspoň čo sa týka boja s epidémiou. Lenže práve v tento deň bol pre nejasnú situáciu okolo otvárania škôl taký hektický, že si slávny COVID automat nikto nevšimol.

Jediný, kto mohol a mal zastaviť všadeprítomný chaos a s COVID automatom v ruke ukazovať smer, sa práve venoval hádkam, ohováraniu, obviňovaniu a intrigám. V týchto činnostiach vládna koalícia vyniká.

Zdrap papiera. V prvý deň platnosti COVID automatu strávili mnohí starostovia, primátori a riaditelia rozhodovaním, či otvoria školy. Automat síce vie, aký starý má byť test, keď s ním chce ísť obyvateľ ružového okresu na poštu, ale v takej zásadnej otázke, akou je povinná školská dochádzka, sa ukázal byť od začiatku bezcenným.

Zdravie alebo vzdelanie? Starostom nepomohli ani regionálni hygienici, pretože tí sa zbavovali zodpovednosti vydávaním odporúčaní namiesto jasných nariadení, a tak sa viacerí bezradní starostovia obracali na rodičov, aby si oni vybrali – zdravie alebo vzdelanie? Práca alebo OČR?

Celkový výsledok týchto manévrov nie je známy, pretože ani ministerstvo školstva nevyniká v práci s dátami, ale podľa zistení reportérok Denníka N zostali školy na západe skôr zatvorené, Banská Bystrica a Banská Štiavnica ich otvorili, ale také Michalovce, Humenné či Trebišov nie.

Asertívna vláda. Najväčší počin vlády Igora Matoviča v tomto ťažkom dni bolo to, ako na sebe nedala znať, že sa niečo deje. Vláda sa ani nepozrela tým smerom, kde sú školy. To však neznamená, že predstavitelia koalície nemali nič na práci.

Napríklad Lucia Ďuriš Nicholsonová a Jana Bittó Cigániková s citom pre načasovanie zaútočili na vicepremiérku Veroniku Remišovú za to, že nechala prepadnúť miliardu z eurofondov. Remišovej to akurát poriadne rozbilo deň, pretože pôvodne mala v pláne útok

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Audio, Komentáre

Teraz najčítanejšie