Denník N

Nevládzeme neustále testovať, odkazujú vláde mestá a obce. Žiadajú viac trvalých odberných miest

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) oznámil, že na Slovensku pribudne ďalších približne 500 mobilných odberných miest.

Je krátko pred poludním a pred dočasným odberným miestom na parkovisku pri bratislavskej tržnici Miletičova stojí v rade približne 30 ľudí, ktorí sa prišli dať otestovať na poslednú chvíľu.

Od stredy 10. februára budú musieť mať ľudia negatívny test, ak budú chcieť ísť do práce, do banky, na poštu a podobne. Takzvaný COVID automat, ktorý začal platiť tento týždeň, ukladá rôzne protiepidemické opatrenia jednotlivým okresom podľa miery ich nákazy.

Tie, ktoré sú na tom najhoršie, vykresľuje čiernou, resp. bordovou farbou a platia v nich najprísnejšie pravidlá. Ich obyvatelia spravidla potrebujú mať test, ktorý nie je starší ako sedem dní. V menej zamorených okresoch má byť voľnejší režim a platnosť testov sa predĺži na 14, resp. 21 dní.

V rade na antigénový test čakala v utorok aj 28-ročná Jana. Prišla približne o pol dvanástej, na test čakala zhruba polhodinu. „Bývam v Ružinove a vyhovovalo mi, že sa nemusím vopred objednávať.“ Test bude potrebovať najmä do práce.

Podľa personálu tejto mobilnej jednotky bol záujem o testovanie v utorok slabší ako posledný víkend. Do obedňajšej prestávky vybavili 130 ľudí.

Cez uplynulý víkend zriadil bratislavský magistrát a mestské časti niekoľko dočasných odberných miest, kam sa mohli prísť ľudia otestovať, ešte kým začne platiť COVID automat.

Tieto testovacie body zriadené samosprávou však boli len dočasné, kým povinnosť ľudí mať pri sebe testy bude v dôsledku zavedenia COVID automatu dlhodobá. Kde sa budú môcť testovať ľudia, keď samosprávy prestanú zriaďovať dočasné stanice, ako to robili počas niekoľkých víkendov?

Riešením by mali byť trvalé mobilné odberné miesta (MOM), ktoré organizuje ministerstvo zdravotníctva a fungujú počas celého pracovného týždňa a jeden víkendový deň. Týchto MOM však na mnohých miestach nie je dosť. Napríklad v okrese Krupina sú dve odberné miesta na 23-tisíc obyvateľov.

Aj Bratislava je príkladom nedostatku MOM. Momentálne ich je tam 31 a mesto čaká na zriadenie ďalšej takmer dvadsiatky. Počas plošného testovania však bolo treba až 300 testovacích bodov.

Na väčšinu z otvorených MOM sa dá vopred objednať (zoznam všetkých mobilných odberných miest aj s počtom voľných termínov nájdete tu). Momentálne je však väčšina bratislavských odberných miest obsadená až do konca tohto týždňa. Voľné termíny sa však nájdu, napríklad na odbernom mieste na Mierovej ulici je ich cez víkend voľných ešte viac než 100.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Žiadajú viac MOM

Samosprávy až doteraz výrazne pomohli vláde s organizáciou niekoľkých kôl plošných testovaní. Teraz sa však postavili na odpor a hovoria, že keď vláda od ľudí chce, aby mali test prakticky permanentne, nejde už o jednorazovú akciu, ale o dlhodobú požiadavku, s ktorou nevedia pomôcť.

Prípravy na masívne testovanie trvali v obciach a mestách niekoľko dní, starostovia a primátori ich vinou nestíhali plniť svoju bežnú agendu.

„V mestách a obciach rastie nervozita, nedôvera a aj vyčerpanosť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Koronavírus

    Plošné testovanie

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie