Denník N

Plávanie so žralokmi, výprava na dno oceánu aj Attenborough. Vyberáme najlepšie dokumenty o moriach

David Attenborough a kožatka veľká v dokumente Modrá planéta II. Foto – Gavin Thurston/BBC
David Attenborough a kožatka veľká v dokumente Modrá planéta II. Foto – Gavin Thurston/BBC

Píše Erin Williamsová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Pandémia je tu s nami už takmer rok a niektoré dni trvajú celú večnosť. Ako tak plynie čas, občas snívam o popoludní strávenom pri oceáne.

Kým sa mi však predstavy naplnia, trochu morského vzduchu nám do obývačky môžu priviať aspoň dokumentárne filmy. Priamo z gauča si tak môžeme rozšíriť poznatky o oceánoch a ponoriť sa do ich vôd od Veľkého bariérového útesu až po Mariánsku priekopu.

Režisér a morský biológ Rick Rosenthal je jedným z najznámejších tvorcov dokumentov o oceánoch. Už na začiatku 80. rokov spolupracoval ako kameraman na viacerých dokumentárnych seriáloch, napríklad pri Zázračnej planéte či Modrej planéte. Ako konzultant sa podieľal aj na Modrej planéte II.

„Dnešné dokumenty sú filmovejšie,“ vraví Rosenthal. Vysvetľuje si to tým, že vďaka inováciám, akými sú digitálne kamery a drony, môžu filmári pozorovať správanie zvierat bez toho, aby ich vyrušili.

Nová technika zároveň umožňuje lepšie objasniť vzťah medzi človekom a oceánmi. Rosenthal poznamenal, že v dôsledku znečistenia oceánov a klimatickej zmeny sa prostredie drasticky mení. „Je čoraz ťažšie a časovo náročnejšie nájsť vhodné lokality a príbehy,“ vraví.

Vďaka nasledujúcim dokumentárnym filmom a televíznym seriálom sa môžete aj vy ponoriť do oceánov, ich zložitosti a zraniteľnosti.

Svetové oceány

Modrá planéta II (Blue Planet II – Amazon Prime, Discovery Plus)

Úctyhodný seriál z produkcie BBC moderovaný Davidom Attenboroughom preniesol kamery do všetkých oceánov – od Galapágov až po morské dno pod antarktickým ľadom.

Každá časť zachytáva pozoruhodné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Príroda

Seriály

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie