Denník N

Tirolsko je epicentrom juhoafrickej mutácie v Európe, z regiónu pustia ľudí len s negatívnym testom

V Tirolsku je lyžovanie povolené, no iba pre domácich. Foto - TASR/AP
V Tirolsku je lyžovanie povolené, no iba pre domácich. Foto – TASR/AP

Polícia aj armáda majú kontrolovať cesty aj hranice, hovorí sa o jednej z najväčších policajných operácií posledných rokov. Zatiaľ tu zistili skoro 300 prípadov mutácie, ktorá vzdoruje očkovaniu lepšie ako ostatné.

Jedno z prvých ohnísk objavili v domove seniorov v mestečku Münster, kde zistili 16 prípadov. Ďalším boli dve rodiny, ktoré si novú mutáciu priniesli z nemocnice v okrese Schwaz.

Rakúske Tirolsko je momentálne najväčším európskym epicentrom juhoafrickej mutácie koronavírusu SARS-CoV-2. Na rozdiel od britskej mutácie je však počet zistených prípadov tohto variantu v Európe zatiaľ malý.

Napríklad v Británii, ktorá má živé kontakty s Južnou Afrikou a kde veľa prípadov geneticky analyzujú, minulý pondelok oznámili 105 zistených prípadov a len 11 z nich nesúviselo s cestovaním. V Dánsku ich našli päť.

Na Slovensku sme tento variant ešte neobjavili, no dôvod môže byť aj ten, že veľmi málo vzoriek geneticky analyzujeme. Na rozdiel od britského variantu, ktorý už na Slovensku tvorí väčšinu vírusu v populácii, sa juhoafrický zatiaľ nedá zistiť upravenými PCR testami.

Video: Dali by ste sa zaočkovať ruskou vakcínou? Aké sú pochybnosti o Sputniku (autorka: Martina Koník)

Najviac prípadov juhoafrickej mutácie je práve v rakúskom Tirolsku. Podľa rakúskych úradov potvrdili genetickou analýzou 293 prípadov. Ďalších 200 prípadov je podozrivých (na 90 percent budú aj ony z tohto kmeňa).

Viacerí si tak spomenuli na minulú jar, keď tirolské mesto Ischgl, známe aj ako Ibiza v Alpách, prispelo k šíreniu covidu vo viacerých krajinách Európy.

Mimo Tirolska zatiaľ zistili Rakúšania len okolo desať prípadov, no v utorok hlásili rakúske médiá dvoch infikovaných vojakov v kasárňach v Štajersku, jeden z nich si to mohol priniesť z dovolenky doma v Tirolsku.

Počet nájdených prípadov juhoafrickej mutácie podľa krajín. Rakúsko v tejto databáze zahrnuté nie je. Zdroj – cov-lineages.org

Vlekári v Hochfügene

Jedno z hlavných ohnísk, kde sa v Tirolsku zistila juhoafrická mutácia, je stredisko Hochfügen, kde do začiatku februára potvrdili 23 prípadov. Týkalo sa to najmä zamestnancov, ktorí sa starajú o vleky a lanovky.

V tomto stredisku pracuje aj Slovák Peter Kvasňovský. Ako hovorí, vie o jednom človeku, ktorý sa údajne touto mutáciou infikoval.

„On sám tvrdil, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Svet

    Teraz najčítanejšie