Denník N

Europoslanec Bilčík: Ak by štáty EÚ kupovali vakcíny samostatne, dnes by sme možno neočkovali

Vladimír Bilčík. Foto - archív V. B.
Vladimír Bilčík. Foto – archív V. B.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Politici si radi kopnú do Bruselu, no ak by EÚ pri nákupe vakcín nepostupovala spoločne, dnes by sme na Slovensku možno ani neočkovali, vraví europoslanec Vladimír Bilčík zo strany Spolu.

Únia by však podľa neho nemala zabúdať ani na svojich susedov, viac musí robiť napríklad pre západný Balkán. Inak hrozí, že dominantnú úlohu v regióne budú hrať Rusko a Čína.

„Pamätám si občianske vojny na Balkáne v 90. rokoch, a pokiaľ nebude mať západný Balkán európsku budúcnosť, priestor pre nové a intenzívnejšie konflikty sa môže rozšíriť.“

Hovorí ešte, prečo je dôležité podporovať rozširovanie EÚ a čo sa dá na európskej úrovni robiť v rámci boja proti dezinformáciám.


Európska únia v uplynulých týždňoch čelí kritike za to, že vakcinácia ide pomalšie, ako si predstavovali členské štáty. Urobila podľa vás EÚ v rámci svojej stratégie nejakú chybu?

Nemyslím si, že Únia urobila nejaká zásadnú chybu. Stratégia obstarávať vakcíny spoločným európskym prístupom a investovať do toho spoločne bolo jediné rozumné a politicky správne riešenie. Myslím, že máme veľmi dobre vyrokované zmluvy, EÚ kládla dôraz na viacero aspektov. Potrebujeme obstarať nielen dostatok vakcín, musia byť aj bezpečné. Takisto platí, že ich máme za dostupnú cenu, a to vďaka masívnym finančným prostriedkom, ktoré sme spoločne do vakcín investovali.

Ukazuje sa, že problém je s výrobnými kapacitami dodávateľov. V Európskom parlamente máme intenzívne diskusie so šéfkou Európskej komisie o tom, ako postupovať ďalej a ako vyvíjať tlak na dodávateľov. Rovnako sa zaoberáme tým, ako posilniť výrobné kapacity v štátoch EÚ. Dodávatelia si musia plniť zmluvné podmienky.

Spochybňovanie európskej cesty nám nepomôže, pretože účinný tlak vytvoríme iba tak, že podporíme európske riešenie a Európsku komisiu. Ursula von der Leyenová nás už ubezpečila, že môžeme očakávať rapídne zvýšenie dodávok vakcín. Očakáva sa schválenie ďalších vakcín a postupne sa zvyšujú aj výrobné kapacity.

Považujete spoločný postup za správny aj z pohľadu Slovenska?

Som presvedčený o tom, že ak by Slovensko a aj ďalšie členské štáty obstarávali vakcíny samostatne, dnes by sme možno ešte ani neočkovali, pretože by sme o vakcíny navzájom súťažili.

Súčasnú situáciu považujem za také drobné zakopnutie v procese, ktorý bude úspešný, pretože cieľ zaočkovať kritickú masu ľudí do leta stále platí. A myslím, že je stále reálny. Záleží to aj od členských štátov vrátane Slovenska – či budú schopné očkovať denne oveľa vyšší počet ľudí ako teraz. Na to by sme sa mali pripraviť logisticky aj komunikačne.

A keď sa na to pozrieme globálne, EÚ je z hľadiska rýchlosti očkovania, s výnimkou niekoľkých štátov, v popredí. Očkujeme rýchlejšie ako Čína alebo Rusko aj ako väčšina ďalších štátov. Slovensko takisto očkuje relatívne rýchlo, v rámci EÚ sme na tom dobre. Dôležité je, aby sme vedeli zabrať, keď bude k dispozícii oveľa viac vakcín.

Už ste naznačili, že ak by Komisia nedojednala spoločné zmluvy a nezabránila asertívnejším krajinám, aby nakupovali rýchlejšie, tak by sme sa možno iba pozerali na to, ako očkujú v Nemecku alebo vo Francúzsku. Nemyslíte si, že možno aj slovenskí politici často hovoria o rýchlosti vakcinácie tak, že to vyčítajú Komisii, a nie vždy je to úplne odôvodnené?

Kopnúť si do Bruselu je populárne a často to funguje aj v slovenskej politike. Faktom však je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Koronavírus

Očkovanie proti koronavírusu

Podcast Denníka N

Rozhovory

Audio, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie