Fotopríbeh: Cesta Mateja Tótha za svetovým zlatom

Spôsob, akým Slovensko vybojovalo svoje premiérové atletické zlato je ohromujúci. Matej Tóth bol v čele pretekov už po desiatkach metrov a vydržal na ňom až do päťdesiat kilometrov vzdialeného cieľa.

Na štart pretekov v chôdzi na 50 kilometrov sa postavilo trio Slovákov. Matej Tóth (v strede) bol favoritom nielen v tejto trojici, ale aj v celom štartovom poli.

Úvodný výstrel zaznel na Olympijskom štadióne už o 7:30 pekinského času a slovenská atletika vykročila za svojím najväčším úspechom.

Matej Tóth, pochopiteľne, vyrazil vpred v prvom rade.

Pretekári ešte ani neopustili Vtáčie hniezdo a slovenský reprezentant už bol v čele pretekov.

Po desiatich kilometroch už kráčal v popredí s takmer polminútovým náskokom.

Kilometre pribúdali a rozostup medzi lídrom a prenasledovateľmi sa zväčšoval. Na 27. kilometri presiahol jednu minútu.

Dodržiavanie pitného režimu bolo v náročnom teplom počasí nesmierne dôležité.

Okolo 35. kilometra Matej Tóth vymenil holú hlavu za šiltovku, strojové tempo však nezmenil.

Následne opäť čiapku odhodil a suverénne kráčal späť k Vtáčiemu hniezdu.

Po troch hodinách a štyridsiatich minútach dorazil vo veľkej eufórii späť na Olympijský štadión.

Na moment, keď preťal cieľovú pásku a definitívne spečatil zisk prvého atletického zlata pre Slovensko sa oplatí pozrieť zo všetkých uhlov pohľadu.

„Ľúbim vás,“ odkázal celému svetu krátko po príchode do cieľa.

Matej poďakoval nebesiam, divákom a takisto teniskám, ktoré ho počas tých desiatok tisíc krokov nezradili.

S triumfu sa potešil aj so strieborným Austrálčanom Tallentom, ktorý prišiel do cieľa s takmer dvojminútovým mankom.

O radosť sa podelil aj s kolegom Dušanom Majdánom, ktorý finišoval v treťom najlepšom čase kariéry na 30. priečke.

Nasledovalo radostné vyskočenie na stupienok pre víťaza

a svetová atletika si prvýkrát v histórii vypočula slovenskú hymnu.

Matej ešte zapózoval fotografom s kolegami z pódia

a víťazným gestom odštartoval dlhotrvajúcu radosť zo zisku najcennejšej medaily v bohatej kariére.