Denník N

Patológ Palkovič: V januári zomrelo na covid takmer toľko ľudí ako za celý minulý rok

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Nemocnice sú plné aj preto, že lieky často predlžujú pobyt v nemocnici. Liečba rýchlo zabráni šíreniu vírusu, ale zároveň komplikuje regeneráciu pľúc a pacienti umierajú.

Patológovia na Slovensku nepreverujú len to, či niekto zomrel na covid, ale aj úmrtia po podaní očkovania. Pitvy robia aj ľuďom, čo prekonali covid a neskôr zomreli. Kapacitne sú už na hrane, chladiarenský príves pre mŕtvych dali po Nitre a Trnave pristaviť aj do Košíc.

„Kritické to je hlavne pred víkendom, keď telefonujeme pohrebným službám, aby si previezli telá do vlastných zariadení, pretože my už nemáme kapacitu prijímať cez víkend ďalšie,“ povedal patológ Michal Palkovič.

V rozhovore hovorí aj o tom,

 • čo spôsobuje covid v tele aj po prekonaní,
 • prečo máme toľko veľa ľudí v nemocniciach,
 • že v nemocniciach už zomiera každý štvrtý pacient,
 • ako stúpa počet ľudí, ktorí zomrú na covid-19 doma,
 • čo v tele spôsobuje liečba.

Denne umierajú rekordné počty ľudí, viac ako sto denne. Zažili ste niekedy niečo podobné?

V ústave som 20 rokov a za ten čas som nič také nezažil. Služobne najstaršie je tu kolega 50 rokov, ale nik takúto situáciu nezažil. A to v počte mŕtvych aj v monotónnosti skladby. Ide dominantne o koronavírusových pacientov alebo o ľudí, ktorí umreli na zápal pľúc. Toto nik nezažil, a ani to, že by sme mali preťažené chladiarenské možnosti pracoviska.

Chladiarenský box pristavili v Nitre. Kde ich ešte potrebujete?

Pristavený je náves aj v Trnave a od piatka aj v Košiciach. Začína to byť problém všade. Odhadovali sme, že kritický bude prelom januára a februára, vtedy sa v úmrtiach naplno prejavia sviatky. Už to nie je dvojtýždňový cyklus, ktorý sme videli na začiatku druhej vlny – dva týždne od infekcie po nemocnicu a ďalšie dva týždne po úmrtia. Teraz je to takmer jeden a pol mesiaca, lebo pacienti sú v nemocnici dlhšie.

Dnešné rekordné čísla úmrtí ukazujú správanie na Vianoce?

Áno. Ešte stále sú to efekty sviatkov. Ale je na diskusiu, či sa na tom nepodieľa aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Michal Palkovič

  Očkovanie proti koronavírusu

  Slovensko

  Teraz najčítanejšie