Denník N

Cez víkend je pre učiteľov pripravených 21-tisíc vakcín. Ministri predstavili, kto sa môže očkovať a kde

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
  • Štát nateraz garantuje 40-tisíc vakcín pre učiteľov do 55 rokov.
  • Začína sa cez víkend, starších budú očkovať od pondelka vakcínou od Moderny.
  • Pre obmedzené dodávky vakcíny od Pfizeru sa iné očkovanie spomalí.

Od tohto víkendu začnú na Slovensku očkovať učiteľov a učiteľky, počas troch nasledujúcich víkendov má štát plán zaočkovať prvých 21 700.

Od soboty sa začnú očkovať vyučujúci mladší ako 55 rokov (vrátane), očkovať ich budú vakcínou od firmy AstraZeneca. Starších pedagógov začnú očkovať od pondelka, pre nich bude určená vakcína od firmy Moderna.

„Nasledujúce víkendy budeme nanovo zostavovať kategórie učiteľov na základe záujmu, ktorý bude cez víkend,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) ráta s tým, že druhú dávku dostanú učitelia a učiteľky z ďalších dodávok vakcín. Uistil, že ministerstvo školstva má garantovaných viac ako 40-tisíc vakcín.

Nie je zatiaľ jasné, koľko vakcín od AstraZenecy príde budúci týždeň na očkovanie na nasledujúci víkend. „Radi by sme očakávali také isté množstvo. Boli tam nejaké problémy, budeme vás informovať,” povedal Krajčí.

V škôlkach, na prvom stupni základných škôl a v stredných školách učí zhruba 55-tisíc pedagógov. Keďže sú teraz na stredných školách otvorené len končiace ročníky, počet očkovaných by mal byť o niečo nižší.

Ktorí učitelia budú medzi prvými a aký je postup

Ako sa učitelia a učiteľky k vakcíne dostanú? Obrátiť by sa mali na riaditeľov svojich škôl.

Už v priebehu štvrtkového večera alebo v piatok by malo vedenie škôl dostať link na online dotazník, ktorý rozpošlú vyhradenej skupine učiteľov a učiteliek. Tí sa potom môžu prihlásiť cez dotazník na vakcínu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Očkovanie proti koronavírusu

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie