Denník N

Rúška, odstupy či hygiena rúk spomalili šírenie chrípky, k „dokonalej smršti“ s covidom nedošlo

covid, koronavírus infografika

Obavy zo spojenia pandémie covidu a epidémie chrípky sa túto sezónu zatiaľ nenaplnili. Aké je jedno z ponaučení do budúcna? „Chorí nepatria do školy ani do práce,“ vraví epidemiologička Zuzana Krištúfková.

Vo štvrtom týždni tohto roka evidujeme len 671 prípadov chrípky a chrípke podobných ochorení. Je to skoro 30-krát menej ako v rovnakom období sezóny 2016/2017 a takmer sedemkrát menej ako v rovnakom týždni minulého roka.

Na porovnanie – vo štvrtom týždni sezóny 2018/2019 evidovali epidemiológovia na Slovensku 6418 prípadov chrípky a chrípke podobných ochorení.

V sezóne 2017/2018 to bolo až 10 506 prípadov a rok predtým dokonca 18 289 prípadov chrípky a chrípke podobných ochorení.

Počty nových prípadov od začiatku tohto roka narástli (v 1. týždni bolo 321 prípadov), lebo epidémia chrípky na Slovensku vrcholí obyčajne v 6. týždni, no aj tak sú rádovo nižšie ako v predošlých rokoch.

Chrípka a chrípke podobné ochorenie je akútne infekčné ochorenie s:

  • náhlym začiatkom;
  • horúčkou vyššou ako 38 °C;
  • prítomnosťou aspoň jedného z respiračných príznakov, ako je kašeľ, bolesť hrdla, nádcha;
  • prítomnosťou aspoň jedného z celkových príznakov, ako je bolesť hlavy, bolesť svalov, bolesť kĺbov, zimnica.

Akútne respiračné ochorenie: 

je akékoľvek akútne infekčné ochorenie dýchacích ciest s teplotou alebo bez teploty, ako je nádcha, rinofaryngitída, tonzilitída, sinusitída, otitis média, laryngitída, tracheitída, bronchitída, bronchiolitída, pneumónia a bronchopneumónia.

Zdroj: epis.sk

„Dokonalá smršť“ neprišla

V lete sa vedci obávali, že ak sa spojí pandémia covidu s epidémiou chrípky, vytvoria „dokonalú smršť“, ako písal magazín Science vo svojom editoriáli.

Chrípka ešte môže udrieť, ako povedal pre

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie