Denník N

Hygienik pripravil hraničnú vyhlášku neskôr. Režim sa nesprísni v pondelok, ale až v stredu

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Upravené 14. 2.: Výnimky z karantény a testu nemajú ani ľudia 14 dní po druhej dávke očkovania, ani po prekonaní covidu.

Režim na hraniciach sa nebude sprísňovať od pondelka 15. februára, ako ohlásil minister zdravotníctva pred dvoma dňami, ale až od stredy budúceho týždňa. Posun odôvodnil Krajčí v piatok podvečer snahou dať ľuďom čas pripraviť sa na zmeny po tom, čo oficiálne vyjdú vo vyhláške hlavného hygienika.

Cieľom obmedzení na hraniciach je zabrániť dovozu nových variantov koronavírusu na Slovensko. Hlavný hygienik Ján Mikas požiadal ľudí, aby boli opatrní a aby zvážili hoci plánovanú dovolenku v zahraničí.

Od pondelka budú intenzívnejšie policajné kontroly na všetkých hraničných priechodoch s Poľskom, Maďarskom, Českom a Rakúskom. Najmenej frekventované priechody polícia uzavrie, aby dokázala účinnejšie kontrolovať tie, ktoré budú otvorené.

Znenie celej vyhlášky nájdete tu.

Do karantény pôjdu všetci

Hlavná zmena hraničného režimu spočíva vo všeobecnej povinnosti nastúpiť na povinnú karanténu po príchode na Slovensko. Karanténu budú môcť prichádzajúci ukončiť aj skôr, no len v prípade, že budú mať negatívny výsledok PCR testu na koronavírus. Ten môžu absolvovať najskôr na 8. deň.

Tento režim platí pre všetky krajiny, teda aj pre tie, ktoré vláda označovala ako bezpečnejšie. Po novom tak budú mať povinnú karanténu napríklad aj ľudia, ktorí prídu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie