Denník N

Cela bez teplej vody, špina, obštrukcie vyšetrovateľa, opisuje Jankovská väzbu. V utorok sa rozhodne, či tam zostáva

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Sudca pri rozhodovaní o väzbe v januári povedal, že nie je možné opomenúť náznaky zlého zaobchádzania na obvinenej. No stále bol presvedčený, že patrí do väzby, a jej priznania označil za neúplné. Vyšetrovatelia obštrukcie odmietajú.

Monika Jankovská naďalej ostáva v trenčianskej väzenskej nemocnici. Skončila tam 1. februára, keď sa v banskobystrickej väznici pokúsila predávkovať liekmi. Ako dlho tam bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer (2012 – 2019) zostane, nie je ani po dvoch týždňoch jasné.

„O trvaní hospitalizácie obvineného alebo odsúdeného, respektíve jej ukončení rozhoduje ošetrujúci lekár na základe zdravotného stavu,“ povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

V Trenčíne je teraz hospitalizovaný aj podnikateľ a bývalý politik Jozef Brhel, označovaný za jedného z mecenášov Smeru v čase vzniku strany. To, že Jankovská zostáva vo väzenskej nemocnici, nasvedčuje, že Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) je po samovražde policajného exprezidenta Milana Lučanského vlani  v decembri opatrnejší v prístupe k obvineným.

Ministerstvo aj ZVJS od začiatku pristupuje k Jankovskej incidentu ako k pokusu o samovraždu, hoci obvinená to pôvodne popierala. To, že chcela liekmi ukončiť svoj život, priznala až advokátovi Petrovi Erdösovi, ktorý ju v trenčianskej väzenskej nemocnici navštívil. Ten povedal, že to bol akt zúfalstva.

O tom, že bývalá sudkyňa a štátna tajomníčka znáša veľmi zle väzbu, v ktorej je od marca, svedčí aj posledné rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu Petra Pulmana. Ten 22. januára rozhodoval o jej žiadosti o prepustenie na slobodu. Nevyhovel jej.

Ďalšia možnosť dostať sa z väzenia sa otvára Jankovskej už v utorok, keď bude sudca rozhodovať o žiadosti prokurátorky o predĺženie väzby obvinenej. Jej termín sa totiž končí 11. marca. Prokurátorka žiada, aby ostala vo väzbe do októbra.

Zdravotný stav mal byť priepustkou na slobodu. Sudca to neuznal

Jankovská bude opäť žiadať o prepustenie. Aj s obhajcom chce argumentovať svojím zlým zdravotným stavom. Na ten upozorňovala už v januári. Pred sudcom Pulmanom priznala, že v banskobystrickej väznici

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kauzy Búrka a Víchrica

Monika Jankovská

Slovensko

Teraz najčítanejšie