Denník N

Týždňový newsfilter: Cintoríny sa vlády pýtajú, čo robila na jeseň a v zime

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Nie je veľa krajín, kde je medzi obeťami covidu a zlyhaniami politikov taká očividná súvislosť. 2. Počet pokusov o samovraždu medzi stíhanými z korupcie treba brať vážne. 3. Koalícia robí aj správne veci, ale to okolo je na zaplakanie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Nie je veľa krajín, kde je medzi obeťami covidu a zlyhaniami politikov taká očividná súvislosť

Slovensko sa počas druhého februárového týždňa dostalo na vrchol celosvetového rebríčka v tempe pribúdania nových obetí pandémie. Pred nami bolo iba Portugalsko, ale s jasne pozitívnym trendom, čo sa o nás povedať nedalo. Denne v priemere pribúdalo viac ako sto mŕtvych a nemocnice takmer každý deň hlásili nové rekordy hospitalizovaných. Nič na tom nezmenilo čoraz masívnejšie antigénové testovanie, miera pozitivity PCR testov zas zostáva stále hrozivo vysoká.

Situácia u nás je jednoducho taká vážna, že neodvratne musí zaznieť otázka vyvodzovania politickej zodpovednosti. Máme ju nechať až na voľby alebo po nej treba volať okamžite? A kto ju má vyvodiť – celá vláda (respektíve koalícia) alebo iba tí jej členovia, čo sú zodpovední za zatiaľ neúspešnú snahu poraziť covid?

Rebríček sa neustále mení

Ako prvé treba zdôrazniť, že najhorší sme iba teraz; za celé obdobie trvania pandémie je naše postavenie lepšie. Nesmieme zabudnúť ani na fakt, že negatívni lídri v rýchlosti pribúdania obetí na milión obyvateľov sa neustále striedajú podľa toho, ako práve pandémia udrela v jednotlivých častiach sveta. Na jar to boli Taliansko, Španielsko či Británia; neskôr Mexiko a Brazília; medzitým prakticky neustále Spojené štáty. Krátkodobo vyskočili iné štáty a teraz sme do problémov naplno spadli my.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Kauzy Búrka a Víchrica

Koronavírus

  Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

  SaS

  Komentáre

  Teraz najčítanejšie