Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Cintoríny sa vlády pýtajú, čo robila na jeseň a v zime

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Nie je veľa krajín, kde je medzi obeťami covidu a zlyhaniami politikov taká očividná súvislosť. 2. Počet pokusov o samovraždu medzi stíhanými z korupcie treba brať vážne. 3. Koalícia robí aj správne veci, ale to okolo je na zaplakanie.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

[Dnes posledná šanca: pre predplatiteľov poštovné na naše knihy zadarmo.]

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Nie je veľa krajín, kde je medzi obeťami covidu a zlyhaniami politikov taká očividná súvislosť

Slovensko sa počas druhého februárového týždňa dostalo na vrchol celosvetového rebríčka v tempe pribúdania nových obetí pandémie. Pred nami bolo iba Portugalsko, ale s jasne pozitívnym trendom, čo sa o nás povedať nedalo. Denne v priemere pribúdalo viac ako sto mŕtvych a nemocnice takmer každý deň hlásili nové rekordy hospitalizovaných. Nič na tom nezmenilo čoraz masívnejšie antigénové testovanie, miera pozitivity PCR testov zas zostáva stále hrozivo vysoká.

Situácia u nás je jednoducho taká vážna, že neodvratne musí zaznieť otázka vyvodzovania politickej zodpovednosti. Máme ju nechať až na voľby alebo po nej treba volať okamžite? A kto ju má vyvodiť – celá vláda (respektíve koalícia) alebo iba tí jej členovia, čo sú zodpovední za zatiaľ neúspešnú snahu poraziť covid?

Rebríček sa neustále mení

Ako prvé treba zdôrazniť, že najhorší sme iba teraz; za celé obdobie trvania pandémie je naše postavenie lepšie. Nesmieme zabudnúť ani na fakt, že negatívni lídri v rýchlosti pribúdania obetí na milión obyvateľov sa neustále striedajú podľa toho, ako práve pandémia udrela v jednotlivých častiach sveta. Na jar to boli Taliansko, Španielsko či Británia; neskôr Mexiko a Brazília; medzitým prakticky neustále Spojené štáty. Krátkodobo vyskočili iné štáty a teraz sme do problémov naplno spadli my.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Kauzy Búrka a Víchrica

Koronavírus

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

SaS

Komentáre

Teraz najčítanejšie