Denník N

Jozef zľahčoval covid, názor zmenil po smrti kňaza Miroslava Čajku

Kňaz Miroslav Čajka na videu z roku 2014.
Kňaz Miroslav Čajka na videu z roku 2014.

V lete si Jozef Komišak myslel, že covid je len nafúknutá chrípka. Podobný názor šíril aj kňaz Čajka, ktorého Jozef poznal od detstva, a to nielen ako podporovateľa Kotlebu.

Keď pred rokom dorazila na Slovensko pandémia Covidu-19, Jozef Komišak dôsledne dodržiaval všetky hygienické odporúčania. „Bral som to veľmi vážne. Keď sme nemuseli, ani sme nevychádzali z domu,“ hovorí.

Potom však prišlo leto, vláda uvoľnila opatrenia a pribúdalo názorov, že covid zďaleka nepredstavuje takú hrozbu, ako si ľudia v prvej chvíli mysleli.

K tomuto prúdu sa pridal aj Jozef. Hovoril si, že vzhľadom na svoj vek, 42 rokov, sa nemá čoho báť. V tomto názore ho utvrdzovali aj vyjadrenia gréckokatolíckeho kňaza Miroslava Čajku, ktorý si z covidu robil žarty.

Čajku si médiá všímali hlavne pre jeho sympatie k Marianovi Kotlebovi. Komišak ho poznal od detstva a úplne inak: ako pracovitého a inšpiratívneho kňaza.

Práve smrť Čajku, ktorému na jeseň diagnostikovali covid, otriasla aj Jozefovým presvedčením. „Otec Miro Čajka bol prvý človek z mojej blízkosti, ktorý zomrel na covid. Od tej doby sa snažím vysvetľovať svojmu okoliu, aby chorobu nezľahčovali,“ hovorí.

Kedy ľudia menia názor

Rozprávali sme sa s tromi Slovákmi, ktorí neverili očkovaniu, zľahčovali covid alebo čítali konšpiračné médiá. Pýtali sme sa ich, čo bolo impulzom, že zmenili názor. Okrem príbehu Jozefa Komišáka sme zverejnili:

  • Príbeh Juliany, ktorá odmietala niekoľko rokov nechať zaočkovať svoje deti,
  • Príbeh Samuela, ktorý zanevrel na Zem a vek po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Na Facebooku čítal o „chripôčke“

Jozef Komišak je ďalším z ľudí, ktorý Denníku N porozprával o tom, ako u neho došlo k názorovým posunom. Pochádza z východného Slovenska, pracuje ako ekonóm so zameraním na podnikové financie.

Hovorí, že ani predtým nepatril k fanúšikom konšpiračných teórií, podľa ktorých je covid vymyslená

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie