Denník N

Chce si Marek Krajčí na rozlúčku urobiť radosť?

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Pandémia nie je dôvodom na to, aby ľudia zmenili svoj názor na interrupcie, ale mala by byť dôvodom na to, aby si politici upratali priority.

Aktuálny minister zdravotníctva síce nezvládol pandémiu covidu, ale zato sa stíha venovať iným veciam. Teraz najnovšie komplikácii interrupcií v prípade žien nad 40 rokov.

Oficiálne ide o to, že vek 40+ už vzhľadom na pokrok v medicíne nebude slúžiť ako dôvod na uhradenie zákroku. Iné medicínske indikácie však áno. Lenže reálna komplikácia vznikne ženám v tomto veku, ktoré sa pre interrupciu rozhodnú zo sociálnych dôvodov alebo už majú viac detí a ďalšie si nemôžu dovoliť, ale sú zdravé.

Keby práve nebola situácia s covidom taká alarmujúca, tak by sme teraz mohli začať ďalšie kolo nezmyselnej kultúrno-etickej vojny. Lenže situácia alarmujúca je a do značnej miery je taká práve Krajčího vinou.

Človek by očakával, že minister zdravotníctva za takýchto okolností nebude robiť nič iné ako tlačiť krivku hospitalizácií a úmrtnosti dole. Ale nie. My sa práve počas dní, keď sa Slovensko dostalo celosvetovo na prvé miesto v tempe pribúdania obetí covidu, dozvieme, že u Krajčího majú čas venovať sa práve interrupciám.

V poriadku, pandémia nie je dôvodom na to, aby sa život úplne zastavil. Ministerstvo sa objektívne musí venovať aj iným témam. Ani covid nikomu nevezme jeho názory na potraty. V Krajčího prípade presvedčenie, že interrupcie sú zlo. No napriek všemožnej zhovievavosti sa krok ministerstva zdravotníctva nedá vnímať inak ako negatívne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Marek Krajčí

Komentáre

Teraz najčítanejšie