Denník N

Slovenská architektka pracuje pre Zaha Hadid Architects: Londýn je na pešie prechádzky lepší než Bratislava

Zdroj - Archív Lenky Petrákovej
Zdroj – Archív Lenky Petrákovej

Lenka Petráková je senior architektkou v londýnskej kancelárii Zaha Hadid Architects, ktorú založila slávna architektka Zaha Hadid. S tou sa Petráková stretávala ešte ako študentka architektúry vo Viedni. „Bola neskutočne priama. Bola to takisto veľmi praktická architektka,“ hovorí o nej.

Petráková pracovala na návrhoch mrakodrapov v Číne, kde navrhovala aj obrovskú jedáleň s rozlohou 10-tisíc metrov štvorcových. V rozhovore sa dočítate:

  • aká bola Zaha Hadid ku študentom,
  • aký význam môže mať detail v architektúre
  • prečo stavby Zahy Hadidovej nepovažuje za chladné,
  • prečo môžu Bratislavu nové výškové budovy zútulniť.

Aká je dnes podľa vás najzaujímavejšia stavba v Bratislave?

Nemám naštudované všetky najnovšie stavby ani architektonické súťaže, v zahraničí žijem už sedem rokov. Do Bratislavy chodím ako návštevník, priamo v hlavnom meste som žila iba rok. Z môjho návštevníckeho pohľadu sa mi zdá, že Bratislava sa vyvíja a postupuje dopredu. Je úžasné, že architekti majú podporu investorov a používajú nové prístupy k tvorbe, na ktoré sme neboli doteraz zvyknutí. Každá takáto stavba posúva mesto dopredu a pomáha ho zútulňovať.

Zútulňovať?

Keď porovnám Londýn a Bratislavu, Londýn je veľmi priateľský na pešie prechádzky. V širšom centre dokážete stráviť prechádzaním sa hodiny a hodiny. Veľa ľudí to aj využíva namiesto mestskej dopravy. V Bratislave toto chýba. Ale vďaka novým veľkým projektom sa to začína meniť. Prinášajú so sebou námestíčka, parky, zútulňujú zónu ulice.

Podľa vás nová mrakodrapová štvrť v Bratislave dokáže tú oblasť zútulniť?

Podľa mňa to k tomu prispeje. Vytvorí to oveľa živšiu spodnú zónu, teda ulice, v ktorých sa človek pohybuje. To tam predtým nebolo, namiesto toho tam boli sklady, územia nikoho uzavreté medzi štvorprúdovými cestami. Hoci sú to výškové budovy, ich vplyv na priestor a ulice okolo nich pomôže ľuďom vybudovať si k územiu vzťah. Budú mať možnosť viac si územie užívať – cez vybavenosť či športoviská.

Čo ešte Bratislave chýba?

Bolo by skvelé, keby sa podarilo posunúť dopredu nábrežie Dunaja, ktoré má veľký potenciál. Viem, že existovali návrhy na revitalizáciu petržalského nábrežia a myslím, že by to veľmi pomohlo. Priviedlo by to ľudí k vode a pomohlo konečne využiť jej potenciál.

Primátor Matúš Vallo je tiež architekt, ako vidíte jeho prácu vo vedení mesta?

Myslím, že Matúš urobil za svoju kariéru veľa dobrého. Veľmi sa mi páči, že čistil Bratislavu od mediálneho smogu, odstraňovali veľa reklamných plagátov. To považujem za veľmi dôležité. V Bratislave máme veľa pekného, ale kvôli šumu, ktorý je stále okolo nás, neviem vnímať ani tú architektúru, ktorú tam máme a ktorá je na vysokej úrovni. Bratislava potrebuje očistiť, aby sme si ju vedeli užiť.

Ako sa vám páči Sky Park Zaha Hadid v Bratislave?

Bohužiaľ som na tomto projekte nerobila, takže ho vnímam tiež iba ako pozorovateľ. Ale áno, stavba sa mi veľmi páči. Myslím, že nielen budova od Zaha Hadid Architects, ale aj výstavba naokolo pomohla okolitému prostrediu.

Je budova od Zaha Hadid Architects v niečom lepšia ako ostatné výškové budovy naokolo?

Určite si človek hneď všimne jej tvaroslovie, ktoré sa líši od budov naokolo. Nebola som však zapojená do tvorby tejto stavby a neviem detaily o koncepte návrhu.

Môžu byť Bratislavčania radi, že aj Slovensko má už svoju budovu od Zahy Hadidovej?

Je určite dobré, že kancelária Zaha Hadid Architects mala možnosť stavať aj na Slovensku. Aj preto, že architektonická scéna na Slovensku sa otvára a ľudia majú možnosť spoznať, čo iné sa deje vo svete.

Čo sa vám na štýle architektúry Zahy Hadidovej páči? 

Ako architektku som ju objavila ešte pred štúdiom na univerzite, keďže som dlho chcela byť maliarka. Dlhé roky ma fascinovala – jej maľby, jej estetika, až po jej snahu vždy objavovať niečo nové. Neskôr Zaha Hadid učila na univerzite vo Viedni, kde som študovala. Hoci som nebola priamo jej študentkou, mala som šancu stretávať ju na kritikách prác študentov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra

Bratislava

Slovensko

Teraz najčítanejšie