Denník N

Ako sa to nerobí: odstránime diskrimináciu a ešte viac skomplikujeme prístup k interrupciám

Asi málokto verí, že ministerstvo vedené protipotratovým politikom Marekom Krajčím spoplatnenie interrupcií ženám nad 40 rokov urobilo z presvedčenia, že všetky ženy by mali mať rovnaké podmienky.

Na úvod pár poznámok k vyhláške ministerstva zdravotníctva o tom, že ženy nad 40 rokov si budú musieť platiť interrupcie „na požiadanie“:

a) pre demokraciu, osobitne v týchto neľahkých časoch, nie je dobré zneužívanie moci typu: „neprešlo nám to (hoci to aj máme v programovom vyhlásení vlády a máme aj dosť poslancov) cez parlament, skúsime to inak – poza chrbát“;

b) načasovanie vyhlášky naznačuje necitlivosť a neschopnosť postrehnúť nálady v spoločnosti alebo vysokú mieru perfídnosti; to v prípade, že sa rátalo s tým, že si ju nikto nevšimne (podobne postupovali aj v Poľsku);

c) reči poslanca Richarda Vašečku (OĽaNO) o tom, že je drzosť, že by mal zo svojich daní prispievať na interrupcie aj „úplne zdravým ženám“, sú hlúpe, rovnako ako sú zavádzajúce, a len ukazujú (nielen) jeho „logiku“: zdravá žena predsa nemôže mať dôvod ukončiť neželané tehotenstvo. A veta, že on si „nepraje“ žiadne potraty, je úplne čarovná. Viem si totiž predstaviť množstvo žien, ktoré si neprajú, aby sa im staral do ich súkromného života.

Všetko pre mamičky

Ministerstvo zdravotníctva vysvetlilo vyhlášku tým, že vďaka pokroku v medicíne dnes už aj štyridsaťročné a staršie „mamičky“ mávajú bezproblémové tehotenstvo, a preto by len vek nemal byť indikáciou na bezplatnú interrupciu. Tým by sa mala odstrániť diskriminácia voči mladším ženám.

Iste, to, že žena, ktorá mala v deň výkonu zákroku 39 rokov a 364 dní, si interrupciu musela zaplatiť a presne štyridsaťročná už nie, je technicky diskriminačné a z tohto pohľadu sa proti tomu nedá namietať. Problém je úmysel a výsledok takéhoto kroku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Marek Krajčí

Komentáre

Teraz najčítanejšie