Denník N

Dvojaká národnosť môže priniesť rôzne interpretácie výsledkov

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Menšiny zmenu v procese príprav novej metodiky sčítania neprijali jednohlasne, výsledkom bol len kompromisný súhlas.

Autorka bola členkou expertnej pracovnej skupiny na prípravu metodiky sčítania 2021,
je členkou Okrúhleho stola Rusínov Slovenska

Sčítanie obyvateľov na Slovensku sa stalo zásterkou na politické hry. Nestalo by sa ňou, keby sa robilo zaužívanou metodikou. Pred nami je však zásadná zmena. Prvýkrát sa v sčítacej kolónke na formulári objavuje možnosť uviesť si dve národnosti naraz. Ak to pritiahneme za vlasy, novým sčítaním nám tu možno pribudnú okrem Slovákov, Rómov, Čechov či Rusínov aj Slovákočesi, Maďaroslováci, Rómoslováci či Rusínomaďari.

Poviete si – čo je to za rébus pre štatistický úrad? Máte pravdu, rébus je to nielen preň, pritom jeho riešenie doteraz nik nezverejnil. Ale k tomu sa dostaneme neskôr.

Čo sa udialo predtým

Najprv treba uviesť, že národnostné menšiny – na Slovensku je ich oficiálne 13 – sa na rokovaniach o príprave novej metodiky zúčastňovali dva roky. Novinku pretláčala za bývalej vlády okrem iných strana Most-Híd s podporou úradu vlády. Keď sa proces dostal na hlasovanie do Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny, tie menšiny, ktorým sa novinka zapáčila, prehlasovali tie, ktorým nevyhovuje – hlavne Rusínom, Srbom a aj niektorým Maďarom. Prečo práve týmto národnostiam?

Nuž, málokto vie, že Rusíni sú minorita, ktorej početnosť stúpla v dvoch sčítaniach najvýraznejšie, vďaka čomu sa v posledných rokoch legitímne zvýšilo aj financovanie tejto pomaly vymierajúcej autochtónnej menšiny. Tej, ktorej žiadna vláda za takmer 20 rokov napriek upozorneniam Bruselu nedokázala zabezpečiť vzdelávanie v rodnom jazyku, tabuľkový zákon v praxi ani niektoré ďalšie práva. Pritom – okrem Rómov, ktorí však majú celý rad iných foriem pomoci – ide o jedinú menšinu bez materského štátu, takže jej jediná podpora visí „na šnúrke od gatí“ vládnych štruktúr.

V prípade Srbov ich predstavitelia na čele so zástupcom Stanem Ribičom taktiež rázne odmietajú dvojakú národnosť. Srbov zaujímalo, prečo sa po novom rozhodlo o výbere dvoch a prečo nie rovno troch alebo štyroch národností súčasne? Podľa Ribiča nová metodika ľudí len dezorientuje, nikto zámer takýchto zmien nevysvetlil a najmä, ako tvrdí Ribič, čo keď sa ukáže, a to sa podľa neho ukáže, že to nie je najlepšie rozhodnutie – kto zaň bude zodpovedný?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Sčítanie obyvateľov 2021

Komentáre

Teraz najčítanejšie